Ernest Flagg

Allikas: Vikipeedia
Ernest Flagg

Ernest Flagg (6. veebruar 1857 Brooklyn New Yorgi osariik17. aprill 1947 New York New Yorgi osariik) oli ameerika arhitekt. Tema projekteeritud ehitised olid uusbaroklikus beaux-arts'i stiilis, ta oli urbanistiliste uuenduste ja arhitektuurilis-sotsiaalse vastutuse pooldaja.

Flagg sündis Brooklynis. Tema isa Jared Bradley Flagg oli preester ja märkimisväärne kunstnik. Ernest lahkus koolist 15-aastasena, et töötada Wall Street'il kullerina. Hiljem, pärast mõnda aastat oma isa ja vendadega kinnisvara alal töötamist, kavandas ta 1880. aastal arhitekti Philip Gengembre Huberti jaoks kaksikelamute korteriplaane.

Ärimees Cornelius Vanderbilt II'le, kellest sai Alice Claypoole Gwynne'iga abielludes Flaggi sugulane, jäi silma tema töö ja sellest tingituna saatis ta tema Pariisi akadeemiasse École des Beaux-Arts arhitektuuri õppima. Seal tutvus Flagg kaunite kunstide esteetiliste printsiipidega. Tema õpingud kestsid aastatel 18891891 Vanderbilti valvsa patronaaži all.

1891. aastal suundus Flagg tagasi New Yorki ja alustas arhitektuuri alal tegutsemist, olles tugevasti mõjutatud enda Prantsusmaal kogutud teadmistest ja ideest struktuursest ratsionalismist. Ta lõi koos John Prentiss Bensoni ja Albert Leverett Brockway'iga arhitektuuribüroo Flagg, Benson & Brockway, mis projekteeris New Yorgis St. Luke'i haigla. 1894. aastal asutas ta koos Walter Boughton Chambersiga, kellega ta kohtus Pariisis, arhitektuuribüroo Flagg & Chambers. Büroo kavandas Corcorani kunstigalerii.

Tema panus tsoneerimise ja kõrguse regulatsioonidesse oli oluline New Yorgi esimeste vastavasisuliste seaduste puhul, mis hakkasid linnaehituslikult määrama kõrghoonelisuse aspekti. Flagg pooldas tsoneerimisreegleid, mis reguleeriksid hoonete kõrgust ja astmelisust, et võimaldada valguse ja õhu jõudmist maapinnal asuvatele linnatänavatele. Muuhulgas oli ta New Yorgi Beaux-Arts Arhitektide Seltsi president. Ta projekteeris ühe varajaseima ja hinnanguliselt kenaima täiskõrguses pilvelõhkuja Singer Buildingi. Kõrghoone valmis 1908. aastal, kuid lammutati kuuskümmend aastat hiljem linna moderniseerimise käigus.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]