Rula

Allikas: Vikipeedia
Skateboardvintage70s.JPG

Rula (slängis laensõna skeit, inglise keeles skateboard) on spordivahend, mis koosneb kahest paarist väikesemõõdulistest ratastest ja vineerplaadist. Rula kasutatakse rulasõidul.

Rula ehitus[muuda | muuda lähteteksti]

Skateboard.JPG

Laud[muuda | muuda lähteteksti]

Rulalaua laius on tänapäeval 7,2–9 tolli (18,29–22,86 cm) ja pikkus 2,5–3 jalga(76–91 cm). Rulalaual on 5–9 kihti vineeri, mis on kokku liimitud ja pinnal on sissepressitud nõod (inglise keeles concave). Rulalauad maksavad 20–100 eurot.[viide?]

Libisemisvastane pind[muuda | muuda lähteteksti]

Rulal libisemise vastu on lauapind kaetud liivapaberiga, mille värv on enamasti must. Liivapaberi hind on tavaliselt 80–100 krooni.

Väändteljed[muuda | muuda lähteteksti]

Skateboard-truck.jpg

Trukid (toortõlge ingliskeelsest väljendist trucks) on laua ja ratastega ühendatud. Tavaliselt tehtud alumiiniumist või mõnest alumiiniumisulamist. Lauapoolset külge kinnitatakse 4 kruviga alusplaadi külge. Sealt edasi läheb 2 toru. Üks on kingpin, mis hoiab tervet trukki koos. Teine aga on kohe kingpini kõrval, ja ta polegi plaadiga ühendatud. See osa aitab trukkidel keerata mõlemale poole. Trukke müüakse poodides enamasti paarikaupa ja paari hind on 500–900 krooni.

Rattad[muuda | muuda lähteteksti]

Selleks, et rula sõidaks on rattaid vaja. Tänapäeval kasutatakse standardseid 100A 50–55 mm suurusega rattaid. 100A näitab ratta kõvadust (mida väiksem, seda pehmem on ratas) ja 50–55 mm näitab ratta diameetrit. Tänapäeval tehakse rattaid polüuretaanist. Rattaid müüakse ainult 4 kaupa ja hinnaga 230–800 krooni.

Laagrid[muuda | muuda lähteteksti]

Number-608 miniature bearings.jpg

Veeremist võimaldavad kuullaagrid, mida on kaks ratta kohta, seega kokku vajab rula kaheksat kuullaagrit. Laagrite veerevust saab määrata selle järgi, et vaadata, mitu ABEC-it nad on. Poes müüakse ABEC 3–7 laagreid. On ka firmasid, mis ei kasuta ABEC süsteemi (näiteks Bones Bearings). Laagreid müüakse 8 kaupa ja nad maksavad 250–750 krooni.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]