Richard Branson

Allikas: Vikipeedia
Richard Branson
Sünninimi Richard Charles Nicholas Branson
Sündinud 18. juuli 1950 (73-aastane)
London, Suurbritannia
Rahvus inglane
Amet tehnoloogiaettevõtja, kommertsastronaut
Tegutsemisaastad 1966-
Tuntumad firmad Virgin Group
Vara suurus 5,9 miljardit $
Abikaasa Joan Templeman (1989–)
Lapsi 3

Sir Richard Charles Nicholas Branson (sündinud 18. juulil 1950) on Suurbritannia ettevõtja.

Ta on eelkõige tuntud tänu Virgini kaubamärgile, mis sai alguse Bransoni 1972. aastal asutatud plaadipoodide ketist Virgin Megastores.

Tänapäeval kuulub Richard Bransoni asutatud konglomeraati Virgin Group ettevõtteid peaaegu igast valdkonnast. Nende seas on mitu lennufirmat, sealhulgas Virgin Atlantic Airways; kosmoseturismi plaaniv Virgin Galactic; Vormel 1 meeskond Virgin Racing; lisaks hulk muu hulgas meelelahutustööstuse, kirjastamise, turismi, side ja toiduainetetööstuse alal tegutsevaid ettevõtteid.

11. juulil 2021 sai Bransonist esimene kosmosetööstusettevõtja, kes on erakosmoselennukiga käinud kosmose piiril.[1]

Maailmarekordiüritused[muuda | muuda lähteteksti]

Branson on püüdnud püstitada paljusid maailmarekordeid. Esimese katse tegi ta 1985. aastal, püüdes saada enda kätte Sinist Linti Atlandi ookeani kõige kiirema ületamise eest. Tema laev Virgin Atlantic Challenge läks Briti vetes kummuli ja Suurbritannia õhujõud pidi meeskonna päästma. Järgmisel aastal ületas Branson laevaga Virgin Atlantic Challenge II üle Atlandi purjetamise rekordi.

1987. aastal ületas ta kuumaõhuballooniga Virgin Atlantic Flyer Atlandi ookeani. See oli kõigi aegade suurim kuumaõhupall (65 tuhat m³) ja esimene kuumaõhupall, mis ületas Atlandi. Õhupall suutis arendada kiirust kuni 209 km/h.

1991. aasta jaanuaris ületas Branson veel suuremal (74 tuhat m³) õhupallil Vaikse ookeani Jaapanist Kanadasse, saavutades vahepeal kiiruse 394 km/h.

Aastatel 19951998 püüdsid Branson, Per Lindstrand ja Steve Fossett õhupalliga ümber maakera lennata. 1998. aasta lõpul sooritasid nad maailmarekordilise pikkusega lennu Marokost Hawaiile, aga esimesena lendasid õhupallil ümber maailma Bertrand Piccard ja Brian Jones 1999. aasta märtsis.

2004. aasta märtsis sõitis Branson amfiibsõidukil Gibbs Aquada mööda maismaad ja vett Doverist Calais'sse rekordilise aja 1 tunni 40 minuti ja 6 sekundiga.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Richard Bransoni kosmoselennuk maandus edukalt pärast tiiru kosmose piirile". Postimees. Vaadatud 12. juuli 2021.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]