Rakvere raudteejaam

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Rakvere raudteejaam.
Jaama veetorn.

Rakvere raudteejaam on raudteejaam Lääne-Virumaal Rakveres.

Läbi Rakvere kulgeb alates 1870. aastast laiarööpmeline Tallinna–Narva raudtee.

Rakveres peatuvad Elroni idasuunalised reisirongid liinidel Tallinn–Rakvere ja Tallinn–Narva. Kuni detsembrini 2015 peatusid jaamas ka GoRaili Tallinna-Moskva ja Tallinna-Peterburi reisirongid. Jaamas võib toimuda ka kaupade rongidele ning neilt maha laadimine.

Tänu Kunda tsemenditehasele avati 1905. aastal Rakvere–Kunda raudteelõik, mis praegu kuulub ettevõttele AS Kunda Trans ja on kasutusel tööstusraudteena.

Rakvere jaamast idas asub Vaeküla raudteejaam, kus reisirongid ei peatu.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Toonase Tsaaririigi süsteemi järgi II klassi liigitatud raudteejaam avati aastal 1870 seoses (Paldiski–)Tallinna–Narva raudtee rajamisega. Toona jäi jaam Rakvere kihelkonda Roodevälja mõisa maadele.

Rakvere määramisel II klassi jaamaks sai määravaks asjaolu, et linn asus Tallinnast umbes 100 versta kaugusel. Tolleaegsete vajaduste järgi rajati sinna näiteks kuuekohaline veduridepoo, sepikoda väiksemateks remonttöödeks ja muid lisarajatisi.

Raudtee on mõjutanud olulisel määral Rakvere asustuse ja linnaehituse arengut, mis nihkus raudteejaama suunas. Linna elanikkond kasvas peale raudtee ehitamist paarikümne aastaga ligikaudu kahekordseks.[1]

26. novembril 1896 avati Rakverest Kundasse viiv laiarööpmeline raudtee, mis muutis Rakvere väikeseks raudteesõlmeks.[2]. See raudtee on varem olnud kasutusel ka reisijate veoks, rongid sõitsid Kundasse algselt teisipäeviti ja laupäeviti, hiljem aga kolmapäeviti ja laupäeviti.[3]

Rakvere raudteejaamale eelnes varem Hulja raudteepeadus, mõnda aega ka Risu raudteepeatus.

Jaamahoone[muuda | muuda lähteteksti]

Rakvere esimene jaamahoone postkaardilt (1918)

Esialgne, kivist keskosaga oluline II klassi puitjaamahoone ehitati koos raudteega tüüpprojekti järgi (analoogne toonase Narva jaamahoonega). Hoone hävis II maailmasõjas.

1950. aastatel ehitati uus stalinistlikus stiilis kivihoone, mis praeguseks on eraomanduses ja renoveeritud.

Rakvere viimase jaamahoone näol on tõenäoliselt tegemist Viljandi ja Kohtla jaamahoonetüübi lihtsustatud variandiga, kus on loobutud dominantsest kaaravast, väikestest tiibehitistest ja enamusest dekoorist.[4] Eesti kontekstis annab see aga tulemuseks arhitektuuriliselt omanäolise - olgugi, et natuke abitu - variandi.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev peatus
Icon train.svg
Raudteepeatus idasuunalistel reisirongiliinidel
Järgnev peatus
Human-go-previous.svg Kadrina
Train station.svg
Rakvere
Kabala Human-go-next.svg