Raadiovastuvõtja

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Raadiovastuvõtja on elektrooniline seade, mis võtab vastu ruumis raadiolainete abil edastatavat või edasikanduvat infot ja annab sellele kasutamiseks vajaliku vormi (heli, pilt, analoog- või digitaalandmed).

Kitsamas tähenduses on raadiovastuvõtja (üldkeeles lühidalt raadio) aparaat raadioringhäälingu saadete kuulamiseks.

Kasulikku signaali kandvad elektromagnetlained indutseerivad raadiovastuvõtja antennis kõrgsageduslikud vahelduvvoolud, millest sisendlülitus eraldab soovitud kandesagedusega võnkumise. See võnkumine ja selles sisalduv signaal läbib mitmeastmelise töötluse: võimendamine, sagedusmuundamine, demoduleerimine, dekodeerimine. Signaali töötlemine toimub peamiselt superheterodüünvastuvõtja skeemi järgi.

Firma Blaupunkt lampraadio (1954)

Raadiovastuvõtuseadmete arenguetappe[muuda | muuda lähteteksti]

 • 1907. aastal patenteeris ameerika elektriinsener Lee de Forest raadiovastuvõtja skeemi ja selle realiseerimiseks vajaliku elektronlamptrioodi nime all Audion, milles detekteerimine toimub vastuvõetava signaali sagedusel. See vastuvõtjatüüp oli pärast sagedusmuundusega raadiovastuvõtja (superheterodüünvastuvõtja) kasutusevõttu tuntud ka otsevastuvõtja nimetuse all.
Next.svg Pikemalt artiklis Audion-vastuvõtja.
 • 1918. aastal patenteeris Edwin Armstrong superheterodüünvastuvõtja põhimõtte. [1].
 • 1924. aastal valmistas USA firma RCA superheterodüünraadio (Radiola Superheterodyne AR812), milles detekteerimiseks kasutati veel trioodiga audionlülitust. Järgmistel aastatel, kui võeti kasutusele eraldi vaakumdioodid ja mitmeelektroodilised elektronlambid ‒ tetroodid ja pentoodid –, kaotas audionlülitus oma tähtsuse. Alates 1930. aastatest muutus supervastuvõtja põhiliseks vastuvõtjatüübiks.
Next.svg Pikemalt artiklis Superheterodüünvastuvõtja.
 • 1933. aastal patenteeris Edwin Armstrong sagedusmodulatsiooni (FM) ja selle detekteerimise põhimõtted.
 • 1954. aastal anti USAs masstootmisse esimene transistorvastuvõtja ‒ taskuraadio Regency TR-1.
 • 1950. aastatel toimus ringhäälingus nihe sagedusmodulatsiooni (FM) kasutamise suunas, mis tagas parema helikvaliteedi. Koos sellega algas ka stereofoonilise raadiovastuvõtu levik (MPX-stereo) ja raadiovastuvõtjatesse paigaldati stereodekooderid. Koos sellega tuli raadiovastuvõtjad varustada kahe helikanaliga - vasaku ja paremaga. Kuna stereofoonilist heli hakati erinevate meetoditega edastama ka amplituudmodulatsiooni (AM) kasutavate saatjatega, lisandusid raadiovastuvõtjatesse AM-stereodekooderid. Mõnel juhul olid stereodekooderid kavandatud välise lisaseadmena ("Estonia-3")
 • Koos AM-stereo tulekuga hakati vastuvõtjates kasutama sünkroondetekteerimist, mille tulemusena helikvaliteedi erinevus AM ja FM vastuvõtu vahel muutus küllatki väheoluliseks. Sellegipoolest tuli AM-vastuvõtul 1980. aastatel FM-i eest taanduda, mis viis AM-i praktiliselt täieliku kadumiseni kasutusest kahetuhandendate aastate alguseks.

Liigitus [2][muuda | muuda lähteteksti]

Kõigi ringhäälingu-lainealadega kaasaskantav nn maailmaraadio Sangean ATS 909
Sony FM-taskuraadio
Digitaalnäiduga kellraadio

Kasutusvaldkonna järgi on raadiovastuvõtjate tähtsamad liigid järgmised:

Märkus. Ringhäälinguseaduses [3] tähendab ringhääling nii raadio- kui ka televisiooniprogrammide edastamist. Sel alusel kuuluvadki ringhäälinguvastuvõtjate mõistesse nii raadiod kui ka telerid.

Raadiod[muuda | muuda lähteteksti]

Raadiol on lisaks soovitud raadiosignaali vastuvõtjale ka helisagedusvõimendi ja valjuhääldi(d).

Vastuvõtjat eraldi seadmena nimetatakse tuuneriks; see vajab lisaks helisagedusvõimendit ja kõlareid. Toodetakse ka tuunerist ja kahe või enama võimenduskanaliga helisagedusvõimendist koosnevat aparaati, mida tuntakse ressiivri nime all.

Raadioid valmistati esialgu suurte, enamasti lauapealsete aparaatidena, seejärel ka kaasaskantavate mudelitena ja nn taskuraadiotena. Tänapäeval toodetakse peamiselt kompaktseid sangaga või lauapealseid raadioid (sealhulgas nn köögiraadioid) ja äratusfunktsiooniga kellraadioid.

Raadiolaine moduleerimise viisi järgi olid esialgu kasutusel amplituudmoduleeritud (AM-) saadete vastuvõtjad (saadete vastuvõtmiseks pikk-, kesk- ja lühilainel). Alates 1950. aastatest algas sagedusmoduleeritud (FM-) saadete edastamine ultralühilainel (ULL), nii et raadiotele lisandus ULL-ala.

Ringhäälingusaadete edastamisel moduleeritakse kõrgsagedusvõnkumist valdavalt analoogsignaaliga. Digitaalraadio süsteemid (DAB, DRM) ja nende vastuvõtjad pole maailmas kuigi levinud. Küll saab digitaalselt edastatavaid ringhäälingusaateid vastu võtta sidesatelliitidelt (lisaks televisiooniprogrammidele) ja interneti vahendusel (vt internetiraadio).

Soovitud saatja sagedusele häälestamiseks on raadiol osutiga skaala või sageduse numbernäiduga vedelkristall- (LCD-) näidik. Vastavalt on tegemist analoog- või digitaalhäälestusega. Viimasel juhul saab raadio täpselt häälestada teadaolevale sagedusele, samuti salvestada kuulatavaimate saatjate sagedused (vähemalt 5) ja edaspidi valida saatja lihtsalt vastavale nupule vajutamise teel.

Kassettmakiga raadiod

Kombineeritud raadioseadmed[muuda | muuda lähteteksti]

Grammofoniga kokkuehitatud lampraadiovastuvõtjate üldnimetus oli radioola ning magnetofoniga kombineeritud raadioseade magnetoola.

Mitmest funktsionaalsest üksusest koosneva muusikakeskuse ehk stereoseadme koosseisu kuulub raadiovastuvõtja raadiotuuneri nime all.

Transistorraadioid hakati alates 1970. aastatest kombineerima kassettmagnetofoniga ja järgmisel aastakümnel ka CD-mängijaga.

Alates sajandivahetusest kuulub raadio funktsionaalse üksusena audio-videopleieritesse ja mobiiltelefonidesse.

Raadioskanner ICOM IC-R5 2

Raadioskanner[muuda | muuda lähteteksti]

Raadioskanner ehk skannerraadio võimaldab vastu võtta mitut liiki raadiosignaale avaras sageduspiirkonnas, näiteks sajast kilohertsist kuni mitme gigahertsini, ümber lülitada eri modulatsiooniliikidele, kasutada mitmesuguseid digitaalhäälestuse mooduseid, salvestada sagedusi eri tunnuste järgi sadadesse, koguni tuhandetesse mälupaikadesse jm (nt avastada pealtkuulamisseadmeid). Tundlikkus on viidud tehniliste võimaluste piirini (0,1–0,5 μV).

Vastuvõetavasse sagedusalasse jäävad lisaks raadioringhäälingu-sagedusaladele ka CB (vabakasutus-raadioside sagedusalad), amatöörraadio ja ametkondliku side sagedusribad. (Teadmiseks: ainult ametkondlikuks kasutamiseks mõeldud teadete sisu edastamine ja kasutamine on sideseaduse kohaselt keelatud ja karistatav.) Võimalikud modulatsiooniliigid:

 • AM – vastuvõtuks nt raadioringhäälingu sagedusaladel;
 • SSB – peamiselt AM-vastuvõtuks ühel külgribal: ülemine USB (amatöörsides sagedustel üle 10 MHz) ja alumine LSB (amatöörsides kuni sageduseni 10 MHz); kommertssides on kasutusel USB;
 • FM (kitsaribaline) ja W-FM (ringhäälingusaadete vastuvõtuks ultralühilainel);
 • CW – raadioamatöörsideks moduleerimata kandesageduse katkestamisega vastavalt morsekoodile.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Patent US1342885: Method of Receiving High Frequency Oscillations
 2. Raadiovastuvõtja – EE, 7. kd, lk 652
 3. https://www.riigiteataja.ee/akt/831359

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]