Sidesatelliit

Allikas: Vikipeedia
USA geostatsionaarne sidesatelliit MILSTAR (Military Strategic and Tactical Relay)

Sidesatelliit ehk sidetehiskaaslane on satelliitside otstarbeks kasutatav Maa tehiskaaslane, millel paiknevad retranslaatorid, mis võtavad raadiosignaale vastu, töötlevaid neid ja saadavad edasi. Retranslaatoritel on side maajaamadega või ka omavahel. Sidesatelliitide retranslaatorit nimetatakse transponderiks. Ühel sidesatelliidil võib olla mitukümmend transponderit.

Satelliiditransponderid on kas regeneratiivsed või mitteregeneratiivsed:

  • regeneratiivne retranslaator demoduleerib vastuvõetava signaali, töötleb seda (parandab vigu, võimendab) ja moduleerib edasisaatmiseks uuesti;
  • mitteregeneratiivne retranslaator viib vastuvõetava signaali teisele kandesagedusele, võimendab signaali ja saadab edasi.

Satelliidi asendit korrigeeritakse aeg-ajalt raketimootori abil. Vastuvõtu-, muundus- ja saateseadmed saavad elektertoidet päikesepatareidest võimsusega kümmekond kilovatti. Satelliidi tööiga on umbes 15 aastat.

Esimene sidesatelliit ‒ USA Syncom 1 ‒ saadeti geostatsionaarsele orbiidile 1963. aastal. Esimene kommertsotstarbeline sidesatelliit Intelsat 1 (Early Bird), mis kõne- ja andmeside kõrval edastas ka televisiooniprogrammi, alustas tööd 1965. aastal.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]