Mine sisu juurde

Preisi Geldern

Allikas: Vikipeedia

Preisi Geldern või Preisi Gelderland (hollandi Pruisisch Gelre; saksa Preußisch Geldern) oli Gelderni hertsogkonna osa, mida aastast 1713 valitses Preisi kuningriik. Selle pealinn oli Geldern.

Gelderni hertsogkonna Ülemveerand oli 17. sajandi lõpuks osa hispaanlaste valitsetud Lõuna-Madalmaadest. 1713. aasta Utrechti rahuga pärast Hispaania pärilussõda jagati Ülemveerand Hollandi Vabariigi, Austria ja Preisimaa vahel. Gelderni kõrval olid teised linnad Preisi hertsogkonnas Horst, Venray ja Viersen, viimane neist oli eksklaav, mida ümbritses Jülichi hertsogkond. Preisi Geldern oli Saksa-Rooma riigi Alam-Reini-Vestfaali ringkonna osa.

Preisi Gelderni okupeeris aastal 1794 revolutsiooniline Prantsusmaa ja hiljem annekteeris selle Prantsuse esimene keisririik ja sellest sai Roeri departemangu osa. Pärast Napoleoni sõdu said läänepiirkonnad Madalmaade kuningriigi osaks, samas idapiirkonnad, nagu Geldern ja Viersen, tehti uue Preisi Jülich-Kleve-Bergi provintsi osaks. Viimaseid piirkondi, kuigi seni keeleliselt ja kultuuriliselt hollandi, hakati kiiresti saksastama.