Pärnu Postimees

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Pärnu Postimees on Eesti kohalik ajaleht, mis ilmub Pärnumaal.

Ajalehe toimetus asub Pärnus Rüütli tänaval. Ajalehe peatoimetaja KT on Siiri Erala. Ajalehe Pärnu Postimees väljaandja on AS Eesti Meedia.

Perno Postimees ehk Näddalileht, esinumbri esileht, 05. juuni 1857

Ajalehe esiknumber ilmus vkj 5. juunil/ukj 17. juunil 1857. Väljaande asutas Johann Voldemar Jannsen nädalalalehena Perno Postimees ehk Näddalileht (ilmus 1857–1886), mis oli esimene eestikeelne perioodiline nädalaväljaanne. Perno Postimehe ilmumahakkamist peetakse tihti ka ärkamisaja alguseks. Postimehe avanumbrisse paigutatud luuletuses pöördus Johann Voldemar Jannsen senise "maarahva" asemel "Eesti rahva" poole (tervitusluuletuse algusfraas "Terre, armas Eesti rahwas!"). Jannsen ärgitas lehe kaudu eesti rahvast olema uhke oma rahvuskuuluvuse üle ning nõutama haridust ja majanduslikku edukust. Samas oli väljaanne ka rahvalik, valgustusliku sisuga ja pakkus materjali laia maailma kohta. Lehe ametlikuks väljaandjaks sai kohalik raamatutrükkal Friedrich Wilhelm Borm, toimetajatöö tegi lehe asutaja praktiliselt üksipäini.

Jannsen andis Perno Postimeest välja Pärnus, ent 1863 Tartusse kolides alustas ta uue lehe – Eesti Postimehe väljaandmist. Perno Postimees jäi küll teiste toimetajate käe all edasi ilmuma, kuid kaotas juhtiva rahvusliku lehe positsiooni.

1940. aastal hakkas ajaleht ilmuma nimega Pärnu Rahva Hääl, siis nimega Töörahva Hääl, 1952. aastal pandi sellele nimeks Pärnu Kommunist ning see ilmus mõne aja tollase oblastite moodustamise kampaania ajal loodud Pärnu oblasti lehena. Taasiseseisvumise järel sai leht tagasi oma algse nime, mis tänapäevases keeles on Pärnu Postimees.

Pärnu Postimehes on aegade jooksul töötanud või on selle lehega lähedalt seotud olnud tuntud kultuuritegelasi, nende seas kirjanikud Aristarch Sinkel, Väino Ilus, Ilmi Kolla, Rudolf Aller, Kalle Kurg, literaat Matti Vaga jt.[1]

Ajalehe toimetus asub Pärnus Rüütli tänaval. 2018. aasta augustis oli ajalehe peatoimetaja kohusetäitja Siiri Erala.[2]

Pärnu linnalehe nimed[muuda | muuda lähteteksti]

Toimetajad[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Ajalehega läbi aegade: Kihutamine lõppes sundsuplusega." Pärnu Postimees, 11. juuni 2001
  2. PP toimetus (viimati vaadatud 23. august 2018)

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Ajalehega läbi aegade: Kihutamine lõppes sundsuplusega" – Pärnu Postimees 11. juuni 2001

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]