Oskar Feltsman

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
FeltsmanOB.jpg

Oskar Feltsman (18. veebruar 1921 Odessa – 3. veebruar 2013 Moskva) oli vene ja nõukogude helilooja, Vene NFSV rahvakunstnik (1989).

5-aastasena hakkas ta õppima viiuli- ja peagi ka klaverimängu. Oma esimese klaveripala kirjutas ta 6-aastasena.

Feltsman on õppinud kompositsiooni Moskva Riiklikus Konservatooriumis. Teise maailmasõja ajal evakueeriti ta Novosibirskisse, kus ta sai 20-aastaselt Siberi Heliloojate Liidu vastutavaks sekretäriks. Sel ajal kirjutas ta muusika operetile, mille aluseks oli Valentin Katajevi teos "Sinine rätik", mis sai ajalehes Pravda hävitava hinnangu.

Moskvasse naasis ta 1945. aastal ning 1948 esietendus Moskva Akadeemilises Operetiteatris Feltsmani muusikaline komöödia "Õhuloss". 1950. aastatel kirjutas ta veel mitu operetti ning hakkas looma muusikat estraadi-, tsirkuse- ja lastelavastustele.

Feltsman tegi koostööd selliste poeetidega nagu Andrei Voznessenski, Rassul Hamzatov, Jevgeni Dolmatovski, Mihhail Matussovski, Lev Ošanin, Robert Roždestvenski, Mihhail Tanitš ja paljud teised.

Tema tuntuimaks lauluks kujunes "Maikellukesed" (vk "Ландыши").

Feltsmani loodud laule on esitanud paljud kuulsad vene lauljad, nagu Leonid Utjossov, Mark Berness, Vladimir Trošin, Edita Pjehha, Valentina Tolkunova, Jossif Kobzon, Muslim Magomajev, Eduard Hill, Juri Guljajev, Lev Leštšenko, Sofia Rotaru, Anna German, samuti Georg Ots.

Oskar Feltsmani poeg on tuntud ameerika pianist Vladimir Feltsman.

Autasud ja -nimetused[muuda | muuda lähteteksti]

  • 2011 orden – Teenete eest Isamaa ees, 2. järk
  • 2006 orden – Teenete eest Isamaa ees, 3. järk
  • 2001 orden – Teenete eest Isamaa ees, 4. järk