Muslim Magomajev

Allikas: Vikipeedia
Venemaa president Vladimir Putin kinnitab Muslim Magomajevi rinnale Austuse ordeni (26. detsember 2002)
Muslim Magomajevi portree 2012. aasta Aserbaidžaani postmargil

Muslim Magomajev (aseri Müslüm Maqomayev, 17. august 1942 Bakuu, Aserbaidžaani NSV25. oktoober 2008 Moskva, Venemaa) oli aserbaidžaani ooperi- ja estraadilaulja (bariton).

Muslim Magomajev saavutas laialdase tuntuse kogu Nõukogude Liidus pärast Aserbaidžaani kunstifestivali Moskvas 1962. aastal. 1963. aastast töötas ta solistina Aserbaidžaani Ahhundovi-nimelises ooperi- ja balletiteatris, aastail 19641965 stažeeris La Scalas (Itaalia). 1969. aastal võitis Cannes'is (Prantsusmaa) "Kuldse plaadi" auhinna.

Samas tegeles Magomajev ka kergemuusikaga. 1969. aastal võitis ta esikoha Sopoti rahvusvahelisel estraadifestivalil. Aastail 19751989 juhtis endaloodud Aserbaidžaani riiklikku estraadi- ja sümfooniaorkestrit. Magomajev on kirjutanud üle 20 laulu ja filmimuusikat.

Magomajev oli abielus (1974) vene ooperilaulja Tamara Sinjavskajaga. Esimesest abielust Ofeliaga (1960) on tal tütar Marina (elab oma perega USA-s). Viimastel aastatel elas Magomajev alaliselt Moskvas.

Muslim Magomajev maeti Bakuus Austuse alleele (Fəxri Xiyaban) – kalmistule, kuhu on maetud ka teisi Aserbaidžaani riigi-, ühiskonna- ja kultuuritegelasi, kaasa arvatud ta vanaisa, tuntud aserbaidžaani helilooja ja dirigent Abdul Muslim Magomajev.

Magomajev valdas vene keelt paremini kui aserbaidžaani keelt; laulis aga aserbaidžaani keeles veatult[1].

Plaadid[muuda | muuda lähteteksti]

Magomajevi lauludega on välja antud 16 CD-d ja 45 vinüülplaati.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]