Mine sisu juurde

Ohne

Allikas: Vikipeedia
Ohne

Vapp

Pindala: 9,0 km² (2017)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 579 (31.12.2022)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid: 52° 16′ N, 7° 17′ E
Valla asend Grafschaft Bentheimi kreisis
Ohne kirik, Grafschaft Bentheimi vanim kirik (osaliselt 13. sajandist

Ohne on vald Saksamaal Alam-Saksi liidumaal Grafschaft Bentheimi kreisis.

Valla pindala on 9 km². 31. detsembril 2015 elas seal 587 inimest.

Ohne asub Nordhorni ja Steinfurti vahel, Nordrhein-Westfaleni piiril. Vald kuulub valdade ühendusse Samtgemeinde Schüttorf.

Ohne vald Schüttorfi valdade ühenduse lõuna- ja kaguosas näitab selget, väga kompaktset külakohta ja asub otse Vechte jõe koolmel. Omavalitsusliku külakeskusena Vechte oru kohal iseloomustab Ohne asustuse arengut, erinevalt mistahes muust maaomavalitsusest, mitte hajutatud asetsemine, vaid majapidamiste ja ehitiste koondumine. Isegi hajusad majapidamised asuvad üsna küla lähedal, koos kiriku, mänguplatsi ja erinevate muude külale iseloomulike institutsioonidega.

Külakoha kõrval tähistavad valla ala laialdane põllumajanduslik maa (ka ilma taludeta paigad) ja läänepoolsemas osas metsad, mis ulatuvad Bad Bentheimini.

Tee Vechtebridgest Ohne keskusse

Ala oli asustatud juba paleoliitikumis. Küla on Grafschaft Bentheimi vanim. Frangi sisserändajad rajasid Karolingide ajal küla "Oen".

Paiga servast, kus oli küla algne keskus, laienes asustus väljapoole. Küla tänase kuju tõi esile mitte ainult kõige vähem Vechte oru poolt oma laia lammiga ja, kõige hiljemas minevikus, külakohta jäävate talumaadega. Küla nime on esmamainitud 1213. aastal ühesilbilisel kujul "On" (saksa keeles tavaliselt sõnalõpu -e hääldub ja lisandunud "švaa" heli teeb nime "Ohne" kahesilbiliseks).

Ohnes on ka valla ainus tuulepark.

Kultuur ja vaatamisväärsused

[muuda | muuda lähteteksti]

Küla on säilitanud oma traditsioonilise iseloomu. L 68 (liidumaa kiirtee) ja K 25 (kreisi maantee) hoiavad liiklust külateelt eemal. Peenelt kujundatud väike küla keskel asuv väljak, kus kunagi seisis sõduri mälestusmärk, on tähistatud vana puu kasvuga. Seal on neli tihendamiseks kärbitud pärna ja veel üsna tavalisel moel kärbitud pärnasid ning ka kaks kõrget viirpuud. Väljak täidab ikka veel transpordiülesandeid. Teed on munakividega ja parkidesse on pandud punased sillutiskivid. Ümbritsevad hooned sobivad üsna harmooniliselt oma punastest tellistest fassaadidega või punase klinkervoodriga.

Ebatavaliselt ei seisa küla kirik otse väljakul, vaid on ühe hooneterea taga. Väljakult kulgeb rada läbi looduslike alade kuni Vechteni. Kõrgete viirpuudega rada viib kiriku taha puitsillani üle jõe. Neile, kes soovivad viivitada, on laud ja pingid. Jõest idas tee jätkub, ümbritsetud mõlemalt küljelt hekkidega, ja lõpeb kreisitee kui jalgrattateega.

Kalvinistlik kirik on arvatavasti Grafschaft Bentheimi vanim kirik, ehitatud 13. sajandi alguses.

Regulaarsed sündmused

[muuda | muuda lähteteksti]
  • Kirmes (septembri esimesel teisipäeval ja pähapäev enne seda)
  • Kalvinistliku koguduse jõuluturg (viimasel laupäeval enne adventi)

Majandus ja taristu

[muuda | muuda lähteteksti]

Autobahn A 31 asub 8 km vallast.

2007. aasta mai algusest alates kulgeb Bürgerbus, liin 510, Schüttorfist Ohne ja Bilki teed pidi Wettringenisse ning Haddorfi, Ohne ja Samerni teed pidi tagasi Schüttorfi. Juhid töötavad tasuta ja suudavad hoida märkimisväärsed kulud all.

Kaks turistide rattateeprojekti, Grafschafter Fietsentour (Fietse on kohalik sõna jalgratta kohta) ja Vechtetalroute ('Vechte oru tee') viivad läbi küla, näidates külalistele, kui tihedalt küla kokku kasvanud on, ja paljastades midagi ühiskondlikust elust.

Ohne vallas, oma hoonetega, nagu on näidatud senini operatiivses maakasutuse planeerimises, on veel arenguvõimalusi, mis suures osas täidavad prognoositavat nõudlust.