Nokia Lumia 800

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Nokia Lumia 800
Nokia Lumia.jpg
Andmed
Saadaval novembrist 2011
Ekraan 3,7" 480x800 pix
mahtuvuslik WVGA AMOLED
Kaamera 8 MP topeltvälguga,
HD videosalvestus (720p)
Operatsioonisüsteem Windows Phone 7.5
Protsessor 1,4 GHz Qualcomm MSM8255 Scorpion(Snapdragon), Adreno 205 GPU
Mälu 512 MB välkmälu,
512 MB muutmälu
Mälukaart Sisseehitatud 16 GB
Aku Li-ion 1520 mAh
Ooteaeg Kuni 535 tundi
Kaal 142 g koos akuga
Mõõdud 116,5 × 61,2 × 12,1 mm
Internet HSDPA (14,4 Mbit/s), HSUPA (5,76 Mbit/s), Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1
Ühenduvus 3,5 mm helipistikupesa, micro-USB-pistikupesa
Mobiilivõrk HSDPA: 850/900/1900/2100 MHz
GSM: 850/900/1800/1900 MHz
Muu FM-raadio, Facebook, Twitter, kompass, GPS, A-GPS, DLNA tugi, HTML 5, micro-USB

Nokia Lumia 800 (koodnimega 'Sea Ray') on Windows Phone OS-iga töötav nutitelefon, mida tutvustas avalikkusele esmakordselt Nokia tegevjuht Stephen Elop 26. oktoobril 2011 üritusel "Nokia World 2011".[1]

Lumia 800 on Nokia esimene telefon, mille operatsioonisüsteem on Windows Phone OS. See peab juhatama sisse terve laine Windows Phone'il põhinevaid seadmeid, mille Nokia kavatseb müüki lasta, vahetades välja kallimate mudelite varasemad operatsioonisüsteemid Symbiani ja MeeGo. Telefoni korpuse disain põhineb Nokia N9-l, mis on tehtud polükarbonaatplastist, kuid füüsiline kaameranupp paikneb telefoni paremal küljel ja kahesüsteemne LED-välk on viidud otse Carl Zeissi kaameraläätse kohale.[2] Suurbritannias jõudis see mudel müüki 16. novembril 2011, esialgsed arvustused on positiivsed. Nokia soovituslik telefoni jaehind on 449 eurot.[3]

Müügistrateegia[muuda | muuda lähteteksti]

Nokial ei ole viimasel ajal läinud eriti hästi, seepärast on paljud analüütikud jälginud huviga uue nutitelefoni väljalaset. Varasemad hinnangud olid veebilehe[4] hinnangul ilmselt liiga optimistlikud ja arvatavasti suudetakse müüa kaks korda vähem mobiiltelefone kui algselt loodeti. Nokia ei ole müüginumbreid avalikustanud, kuid väidab, et Lumia 800 müük on olnud väga edukas. Tähelepanuväärne on aga Nokia müügistrateegia. Firma otsustas oma uusimat mobiiltelefoni müüa Suurbritannias ainult mõne suurema firma kaudu ning seega piirates müüki. Nokia andis algselt oma mobiiltelefoni müügiks loa ainult firmadele Vodafone, Orange, T-Mobile, Carphone Warehouse ja Phones 4U. See strateegia on tekitanud pettumust väiksemate edasimüüjate seas, Nokia pressiesindaja Mark Squiresi väitel on aga müügistrateegia eesmärgiks see, et kliendid näeksid, mida nad ostavad. Analüütikute arvates aga üritab Nokia järgida Apple'ile varem edu toonud müügistrateegiat.[5]

Disain[muuda | muuda lähteteksti]

Kes ei ole käes hoidnud Nokia N9, mis tuli välja enne Lumia 800, võib need kaks telefoni segi ajada. Lumia 800 korpus on valmistatud polükarbonaadist ja on saadaval kolmes värvis: sinine, must ja roosa. Telefoni küljed on ümarad ja seade istub kätte paremini kui kandiliste külgedega iPhone. Tänu plastkorpusele on telefonil väga hea tundlikkus. Kuna telefoni korpus on ühes tükis, siis ei saa vahetada ei akut ega ka microSD-kaarti. Telefonil on ainult kolm füüsilist nuppu, mis kõik paiknevad parempoolsel küljel. Need on kaameranupp, ON/OFF-nupp ja helitugevusnupud. Kõrvaklappide 3,5 mm liides asub telefoni ülemisel küljel, kus paikneb ka micro-USB-liides, mida kasutatakse nii telefoni laadmiseks kui ka sünkroonimiseks. Kõlar paikneb telefoni alumises otsas. Telefonis on kasutusel micro SIM, juhul kui telefoni ostjal on tavaline SIM-kaart, peab ta selle väiksemaks lõikama.

Riistvara[muuda | muuda lähteteksti]

Nokia Lumia 800 on ehitatud ümber 1,4 GHz Qualcomm MSM8255 Snapdragon protsessori[6], telefon sisaldab veel Adreno 205 GPU-d; ROM-i ja RAM-i on mõlemat 512 MB. Lisaks on 16 GB[7] mälu filmide, piltide ja muusika salvestamiseks. Nokia pakub ka pilveteenust, kus iga kasutaja saab tasuta 25 GB andmete salvestamiseks[8].

Telefonil on 3,7-tolline mahutundlik AMOLED-ekraan[9], nagu kõigil turul olevatel Windows Phone'i telefonidel. Samuti kasutavad sarnast ekraanitehnoloogiat Nokia suuremad konkurendid oma parimatel telefonidel. Ekraani resolutsiooniks on 480x800 pikslit, mis ei ole päris nii suure resolutsiooniga nagu Apple, Samsungi ja HTC telefonidel. AMOLED-ekraanide plussiks on see, et tumedate värvide esitamine ei võta nii palju voolu nagu LCD-ekraanidel, samuti suudab see ekraanitehnoloogia luua väga tumedaid musti toone. Üks OLED-tehnoloogia miinuseid on see, et valged värvid paistavad sinakalt, mida on hästi märgata veebilehtede sirvimisel.

Lumia 800 sisaldab Carl Zeissi Tessari optikaga 8 Mpx kaamerat ja topelt LED-välku[10]. Telefoni küljel on kaamera jaoks mõeldud nupp, mis annab telefonile rohkem kaameratunde, mida ei teki iPhone'i ega Galaxy S2 puhul. Kahjuks puudub telefoni esiküljel kaamera, mistõttu ei saa teha videokõnesid ega ära kasutada Skype'i võimalusi, mille Microsoft omandas 8,5 miljardi dollari eest. Uutel HTC telefonidel Radar ja Titan, mis samuti kasutavad Windowsi OS-i, on esiküljekaamera olemas ja nendega on võimalik nimetatud teenuseid kasutada. Kaameraga on võimalik teha 720p resolutsiooni ja 30 kaadrit/s videot. Videofunktsioonis puudub võimalus pilti suurendada, puudub ka panoraamifunktsioon, mis on HTC Radaril ja Titanil olemas. Nokia Lumia rivaalidel iPhone 4S-il ja Galaxy S2 on võimalus filmida videot ka 1080p resolutsioonis.

Andmeedastusel on Lumia 800 olemas Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 2.1 + EDR ja A-GPS. Ühenduse loomine 3G- ja Wi-Fi-võrkudes on kiirem kui teistel telefonidel ja allalaadimiskiirused on suured. Kõnede tegemisel kasutatakse ka müraeemaldustehnoloogiat.

Aku[muuda | muuda lähteteksti]

Varasemad Nokia telefonid said kiita oma pika aku kestvuse eest, aga see ei ole üle kandunud Nokia Lumia 800-le. Telefoni peab laadima ülepäeviti, mis ei ole aga halvem tulemus kui teistel nutitelefonidel. Ametlikult lubab Nokia 9,5 tundi kõneaega, 7 tundi video mängimist, 55 tundi muusika mängimist ja 335 tundi ooteaega.[11]

Operatsioonisüsteem[muuda | muuda lähteteksti]

Uued Nokia Windowsi telefonid tulevad välja Windows Phone 7.5 versioonis, millel on Windows sõnul üle 500 uuenduse võrreldes Windows Phone 7-ga. Tänu uuendustele on operatsioonisüsteemis näha suurt edasiminekut. Veebilehtede ja mitmesuguste rakenduste kasutamine on muutunud kiiremaks ja sujuvamaks. Eesmärk oli luua kasutajaliides, mis oleks võimalikult lihtne ja mille kasutamisel ei ole vaja iga rakenduse jaoks luua kasutaja. Suhtlusvõrkude kasutajad saavad telefoni siduda Facebookiga nii, et uuendused on telefonis näha, lisaks onTwitter ja LinkedIn sisse ehitatud. Kasutajaliides on üles ehitatud ekraanil olevatele ruutudele, mis kõik märgivad mingit rakendust. Kasutada on võimalik ka mitut programmi korraga, mida varasemad nutitelefonid ei võimaldanud. Nagu iPhone'il puudub WP 7 Flashi tugi[12]. Microsofti sõnul ei ole neil midagi Flashi vastu aga see puudub siiski nende telefoni operatsioonisüsteemidest, aga WP 7 toetab selle asemel HTML5. Erinevalt Androidist ei saa kasutaja Windows Phone'i avakuva muuta oma soovi järgi, lisada saab ainult rakendusi. Mõned huvitavamad rakendused, mis Nokiaga kaasa tulevad, on Nokia Drive, Nokia Maps, Nokia Music, App Highlights ja Contacts Transfer. App Highlights on programm, mis näitab, millised rakendused on parasjagu populaarsed ja mida soovitatakse telefoni kasutajale. Contact Transfer on mõeldud kontaktide ülekandmiseks ühest telefonist teise, edukalt on võimalik kanda kontakte üle telefonidest, mis kasutavad Symbiani operatsioonisüsteemi. Nokia Drive pakub tasuta hääljuhtimisega navigatsiooniteenust, millele on võimalik alla laadida uusi kaarte kogu maailma kohta. Vajadusel tõmbab telefon 3G abil alla puuduvad kaardiosad, et lõpetada navigeerimine määratud sihtkohta. Navigatsioonis on ära määratud 69 miljonit huvipakkuvat kohta, sisaldades restoranidest ja hotellidest muuseumiteni. Navigatsiooniteenus on seotud ka Via Michelini ja Lonely Planetiga, mis muudab selle reisil asendamatuks. Navigeerimisel saab valida 2D- ja 3D-vaate vahel. Nokia Music on Nokia telefoni kasutajale tasuta. Uus teenus, mida Nokia Music pakub, on MixRadio, mis on tasuta üle maailma ja pakub kasutajale sadu erinevaid kanaleid, mille hulgast valida endale sobivaid. Teenuse kasutamiseks ei ole vaja kuskile sisse logida ega sisestada krediitkaardiandmeid. Kui ei ole võimalust võrguga pidevalt ühenduses olla, saab alla laadida 14,5 tunni jagu muusikat AAC+ vormingus, mis teeb umbes 200 loo jagu muusikat. Iga kanal sisaldab 50 lugu ja neid uuendatakse iga nädal. Praegu on Nokia Music saadaval 20 riigis ja MixRadio 12 riigis[13], aja jooksul levib see teenus loodetavasti ka üle maailma. Nokia Music pakub veel Gigfinderit, mis otsib välja läheduses toimuvad kontserdid ja võimaldab osta ka pileteid. Muusikat saab ka ostmiseks valida 15 miljoni loo hulgast, mida Nokia pakub.

Rakendused[muuda | muuda lähteteksti]

Windows Phone Marketplace pakub üle 40 000 rakenduse, mida pole võrreldes iOS-i ja Androidi rakendustepoodidega just palju. Enamik pakutavatest programmidest on kõrge kvaliteediga, aga tasuta rakendusi on vähem kui eeldaks. Windows Phone'i platvorm suudab teha ennast tõsiseltvõetavaks konkurendiks iOS-ile ja Androidile, kui sellele operatsioonisüsteemile tuleb toetus ka tarkvaraarendajatelt. Windows Phone suudab avada ka Microsoft Office'i dokumente, tänu telefonis olevale Office Mobile'ile, mis muudab telefoni igapäeva tegemistel kasutatavamaks. Office Mobile sisaldab Wordi, PowerPointi, Excelit ja OneNote'i. Rakendus Xbox Live näitab allatõmmatud mänge, annab ülevaate Xboxi kasutajast ja saavutustest ning uuendusi Xboxilt.

Võrdlus[muuda | muuda lähteteksti]

2011. aasta novembri seisuga nutitelefonid.

Nokia Lumia 800[14] iPhone 4S[15] Samsung Galaxy S2[16]
Ekraan WVGA AMOLED Retina (LCD) Super AMOLED
Lahutusvõime 480 × 800 pikslit 640 × 960 pikslit 480 × 800 pikslit
Suurus 3,7 tolli 3,5 tolli 4,3 tolli
Kaal 142 g 140 g 116 g
Muutmälu 512 MB 512 MB 1 GB
Kaamera 8 Mpx 8 Mpx 8 Mpx
Välk Topelt-LED LED LED
Sisseehitatud välkmälu 16 GB 16/32/64 GB 16/32 GB
Lisatav välkmälu Ei saa lisada Ei saa lisada Kuni 32 GB
Operatsioonisüsteem Windows Phone 7.5 iOS 5 Android v2.3.5
Kõneaeg 2G kuni 13 tundi, 3G kuni 9,5 tundi 2G kuni 14 tundi, 3G kuni 8 tundi 2G kuni 18,2 tundi, 3G kuni 8,6 tundi
Ooteaeg 2G kuni 265 tundi, 3G kuni 335 tundi 2G kuni 200 tundi, 3G kuni 200 tundi 2G kuni 710 tundi, 3G kuni 610 tundi
HSDPA 14,4 Mbit/s 14,4 Mbit/s 21 Mbit/s

Hinnang[muuda | muuda lähteteksti]

Engadget[8] sõnul on Nokia Lumia 800 kvaliteetne ja võimekas telefon, mis seob väga hea riistvara Windowsi operatsioonisüsteemiga. Kui teid huvitab telefon, mis on riistvaraliselt väga võimas ja mida kasutaja saab isikupärastada nii kuidas ta ise tahab, siis tasub teil vaadata telefone, mis kasutavad operatsioonisüsteemina Androidi. Nokia telefon sobib nende arvates inimesele kes hindab hästi valmistatud toodet, lihtsat ja kasutajasõbralikku kasutajaliidest, siis see telefon on teile. Lumia 800 on kõige paremini valmistatud Windows Phone'i telefon, aga seni ei ole veel piisavalt palju põhjusi, et kindlalt eelistada Nokia WP OS-iga telefoni. Engadget ootaks ära Windows 8 Apollo, sest Lumia 800 muutuks kiiresti iganenuks uue operatsioonisüsteemi ja Nokia 900 väljatulekuga.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]