HSDPA

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

HSDPA (High Speed Downlink Packet Access, 'kiire allalaadimisega pakettandmeside juurdepääsutehnoloogia'; ka 3.5G) on UMTS- (3G-) võrgu edasiarendustehnoloogia, mis võimaldab mobiilse interneti allalaadimiskiirust kuni 14,4 Mbit/s. Tehnoloogia võib olla kasutuses koos kiiret üleslaadimist võimaldava HSUPA-tehnoloogiaga või ilma selleta. Viimasel juhul on üleslaadimiskiiruseks tavaline UMTS-võrgu kiirus 384 kbit/s. HSDPA-d ja HSUPA-d koos nimetatakse ka HSPA-ks. On juba olemas ka HSPA+ tehnoloogia, mis võimaldab veelgi suuremaid kiirusi.

Enamik HSDPA-d toetavaid mobiiltelefone toetab siiski andmesidekiirust vaid kuni 3,6 Mbit/s, uuemad ka kuni 10,2 Mbit/s. Enamik andmesidemodemeid töötab kiirusel kuni 7,2 Mbit/s (Nokia CS-15 kuni 10,2 Mbit/s).

Eestis pakuvad HSDPA-d kõigi nelja mobiilsideoperaatori UMTS-võrgud, EMT ja Elisa Eesti pakuvad juba ka HSPA+ kiirusi. 2010. aasta aprilli seisuga võimaldasid EMT ja Elisa võrgud maksimaalset andmesidekiirust 21,6 Mbit/s[1] ja Tele2 ja Tallinn Mobile 3G võrgud kuni 14,4 Mbit/s[2][3].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]