Natsareenid

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel on natsareenidest religioonis; kunsti kohta vaata lehekülge Narsareenid (kunst)

Natsareenid olid algkristlased kes hakkasid Jeesust messiaks pidama. Natsareenid moodustasid esimesel sajandil erakonna juutluse sees. Natsareenid on ajalooliselt täpsem nimetus kui messialased.

Jeesust nimetatakse kreekakeelsetes käsikirjades korduvalt Natsoraiks (paar korda ka Naatsaretlaseks, mida Mark Lidzbarski pidas hilisemaks paranduseks). Ap 24:5 nimetatakse Paulust natsareenide erakonna juhiks. Probleem on keerulisem, sest Jeesust nimetatakse korduvalt ka Natsareeniks. Nende kahe nime tähendust pole selge, aga suhteline ühtsus on religiooniteadlastel, et Jeesuse nimi Uue Testamendi vanimates kreekakeelsetes käsikirjades ei ole Jeesus Naatsaretist.

Jaakobi juhitud Jeruusalemma algkogudust hakati kutsuma natsareenideks. Peale aastaid kestnud erimeelsusi kujundas Paulus kristlikud kogudused variseride eeskujul. Need kes Pauluse hajala hellenistlike juute tunnustasid, moodustasid natsareenide erakonna aga neid, kes olid hellenistlike juutide vastu, hakati hiljem ebioniteks nimetama. Kui 1. s keskel m.a.j oli natsareenid algkoguduste liikmete üldnimetus, ilmselt peale 70. aastat sai natsareenidest juudakristlik erakond.

Nimetus "naatsaretlane" ei viita tundamtule külale (puudub Vanas Testamendis ja 1 s. allikate loendis), vaid Jeesuse päritolule Taaveti soost. Külas, mida hiljem hakati nimetama "Naatsaretiks" (Natsara = võsaküla, võsu), elasid Taaveti järeltulijad. Jeesuse suguastega arvestesid isegi Rooma keisrid Vespasianus ja Domitianus (Hegesippos). Domitianus kutsus Jeesuse vennaks nimetatud Juuda (Mk 6:3) lapselapse Rooma, et näha Taaveti järglast. Natsareenideks nimetati ka algkristlasi (Ap 24:5), kelle esimesed juhid, Jeruusalemma kaks esimest piiskoppi, olid Jeesuse sugulased (Jaakob ja Siimeon, Kloopase poeg). Epiphanios ja Hegesippos nimetavad natsoraideks (kr nazaraioi) juudakristliaste rühmitust Iisraelis. Kohalikke olusid mitte tundvad Eirenaios, Origenes ja Eusebios nimetasid kõiki juudakristlasi ebioniteks. "Naatsaretiks" nimetatud külas elasid Jeesuse sugulased kuni iraanlaste sissetungini 614. aastal. Praegu kasutavad juudid kristlaste kohta nimetust notsrim ja araablased nassara.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Arne Hiob. Püha maa, juudid ja Jeesus. 2012, 150-151.