N.W.A

Allikas: Vikipeedia
N.W.A
Päritolu USA, California
Stiil(id) Hip-Hop
Räpp
Gangsta räpp
Tegev 1986 - 1991
Plaadifirma(d) Ruthless
Priority
Interscope
Veebileht http://www.nwalegacy.com
Koosseis
Eazy-E
Dr. Dre
MC Ren
DJ Yella
The D.O.C
Ice Cube
Arabian Prince

N.W.A (pikemalt Niggaz Wit Attitudes) oli Ameerika Ühendriikide Hip-Hop bänd, mis sai kuulsaks oma Gängsta-räpiga. Nad olid aktiivsed 1986. aastast kuni 1991. aastani, selle aja sees ei lubatud neid paljudesse USA raadiotesse. Bänd on müünud üle 9 miljoni koopia USA muusikaturul. Peale bändi laialiminekut hakkasid grupi liikmed Eazy-E, Dr. Dre, Ice Cube, MC Ren ja DJ Yella tegema oma soolokarjääri.

Bändi ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Los Angelese eeslinna Comptoni narkodiiler Eazy-E koos Jerry Hilleriga alustas oma kogutud rahaga Ruthless plaadifirma asutamist. Peale firma asutamist kutsus Eazy bändi kohalikud mehed Ice Cube, Dr. Dre, DJ Yella ja Arabian Prince. 1987. aastal lasi N.W.A Ruthlessi all välja oma esimese albumi N.W.A and the Posse. Peale N.W.A enda lasi Ruthless plaadifirma all välja mitmeid singleid ja albumeid Eazy-E ja beatboxija Ron-De-Vu. 1988. aastal tuli bändi MC Ren, kes vahetas välja Arabian Prince-i, kes küll ilmus N.W.A järgmisel albumi kaanel.

Edasine tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

1988. aastal lasi N.W.A välja oma kõige tuntuma ja edukama hiti Straight Outta Compton. Paljud arvasid, et see lugu äratab üles küsimuse Los Angelese probleemide suhtes. N.W.A lugudes on väga palju laimatud politseid nagu näiteks Fuck Tha Police ja kasutatud rassistlike sõnumeid. Lugude produtseerimise töö võtsid enda peale DJ Yella ja Dr. Dre, sõnad kirjutasid valmis enamasti Ice Cube ja MC Ren. Lugu "Fuck Tha Police" tõi aga mõlemile kaasa suured jamad seadustega. Milt Ahlerich FBI-st saatis Ruthless plaadifirmale kirja, et lugudes lõpetatakse vägivalla propageerimine. Kirjas oli kirjutatud: "advocating violence and assault is wrong and we in the law enforcement community take exception to such action". See kiri on siiamaani nähtaval Clevelandis Rock and Roll` kuulsuste hallis. See FBI poolt saadetud kiri aga ainult kasvatas N.W.A edu muusikaturul. Politseinikud keeldusid turvamast N.W.A kontserte. Album Straight Outta Compton oli esimene, mis kasutas märki "Parental Advisory" ehk ainult vanemate nõusolekul.

Kuu aega pärast Straght Outta Comptoni turule viimist, lasi ka Eazy-E välja oma esimese sooloalbumi Eazy Duz It, kus tegi kaasa ka MC Ren, kes oli avalikkuse ees ühtlasi ka ainus külalisesineja. Tegelikult tegid muusika ikka DJ Yella ja Dr. Dre. Enamus riime olid kirjutatud MC Reni, Ice Cube ja The D.O.C`i poolt. See album ilmus plaatina kujul ja muutus samuti üheks läbilöögiks Ruthless plaadifirmal. 1989. aastal lasti välja uus Straight Outta Compton, nüüd juba tavalise CD plaadi näol.

N.W.A laialiminek[muuda | muuda lähteteksti]

1991. aasta album Efil4zaggin jäi N.W.A viimaseks kogumikuks. Dr. Dre ja Ice Cube süüdistasid Eazy-E`d bändi tagant raha varastamises. Dr. Dre asutas Death Row Records plaadifirma ja alustas ka ise soolokarjääriga. Esimeseks suuremaks singliks sai "Fuck Wit Dre Day (And Everybody's Celebratin')". Eazy-E aga vastas omakorda lugude "Real Muthaphuckkin G's" ja "It's On"`iga.

Peale Eazy-E surma 26. märtsil, 1995. aastal kadus N.W.A bänd muusikamaailmast. Küll aga räppisid Dr. Dre ja Ice Cube oma vanale sõbrale respekteerivaid lugusid nagu näiteks "What`s The Difference", "Hello" ja "Growin Up".

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Täiendused[muuda | muuda lähteteksti]

  • Greatest Hits (1996) Gold
  • Straight Outta Compton: N.W.A. 10th Anniversary Tribute (1998)
  • The N.W.A. Legacy, Vol. 1: 1988-1998 (1999)
  • The N.W.A. Legacy, Vol. 2 (2002)
  • The Classic Collection (2006)
  • The Best of N.W.A. - The Strength of Street Knowledge (2007)
  • Straight Outta Compton: N.W.A. 20th Anniversary Tribute (2008)

Videod[muuda | muuda lähteteksti]

  • Niggaz4Life: The Only Home Video (1992)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]