Dr. Dre

Allikas: Vikipeedia
Dr. Dre
Dr. Dre.jpg
Sünninimi André Romelle Young
Tuntud kui Dr. Dre
Sündinud 18. veebruar 1965 (53-aastane)
Päritolu ameeriklane
Stiilid Hip-Hop
Elukutse räppar, muusikaprodutsent
Tegev 1984-
Plaadifirma(d) Epic, Ruthless, Priority, Aftermath, Death Row, Interscope
Seotud esitajad Snoop Dogg, G-Unit, The Game, The D.O.C., Hittman, Steven, Mel-Man, Xzibit, Truth Hurts, Kurupt, Busta Rhymes, N.W.A, Stat Quo, D12, Warren G, Tupac Shakur

André Romelle Young (sündinud 18. veebruaril 1965), paremini tuntud oma esinejanimega Dr. Dre, on Ameerika Ühendriikide räppar, produtsent, ning neljakordne grammy auhinna võitja. Tema omanduses on plaadifirma Death Row Records, ning ta kuulus gangsta räpp bändi N.W.A.

Noorusaeg[muuda | muuda lähteteksti]

Dr. Dre sündis suure kuritegevusega tuntud linnas Compton`is, Californias. Juba väikse lapsena meeldis Drel keerutada vinüülplaate muusikakeskuste peal, kuna tema perel oli palju erinevaid 60- ndate ja 70-ndate R&B plaate. 1968. aastal lahutas Dre ema Verna Dre isast ja hiljem jäi rasedaks teisest mehest ja 1972. aastal abiellus temaga.

1976. aastal hakkas Dre käima Vanguard Junior keskkoolis, aga kuna ta oli gangi liige viidi ta üle Roosevelt Junior keskkooli. Peale nende koolide käis Dre veel kahes erinevas koolis kuna tal olid halvad hinded. 1984. aastal liitus ta World Class Wreckin' Cru plaadifirmaga ja alustas esimeste räpplugude kirjutamisega. Esimeseks hitiks sai lugu nimega "Surgery". See müüs Comptoni piirkonnas 50. 000 eksemplari.

Muusikaline karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

N.W.A[muuda | muuda lähteteksti]

1986. aastal kohtus Dre räppari Ice Cube`ga, kes soovitas Drel räppida lugusid Ruthless plaadifirma all , mida juhtis tuntud räppar ja narkodiiler Eazy-E. Koos moodustati bänd, liikmeteks tulid veel MC Ren ja DJ Yella, Arabian Prince ja The D.O.C. N.W.A räppis lugusi enamasti kuritegevusest ja elust tänaval. Esimesteks suurteks hittideks said "Fuck Tha Police" ja "Straight Outta Compton". Üldse saatis bändi USA-s suur edu.

Varsti mindi omavahel tülli, kuna Ice Cube ja Dr. Dre süüdistasid Eazy-E- d bändi eelarvest raha varastamises. Mõlemad mehed lahkusid bändist. Dre ja Eazy vahel puhkes vaen ja hakati üksteisele solvavaid lugusid räppima.

Death Row Records[muuda | muuda lähteteksti]

Peale tüli Eazy-E`ga ja lahkumist N.W.A-st hakkas Dre oma soolokarjääri alustama. Koos teise räppari Suge Knight`iga alustasid nad oma plaadifirma loomist, mille nimeks sai Death Row Records.

1992. aastal lasi Dre välja oma esimese singli filmi Deep Cover jaoks. Samal aastal kohtus Dre veel Snoop Dogg`i ja Warren G`ga. Koos hakati lugusi räppima ja Dre lasi välja oma esimese plaadi The Chronic, mis osutus väga edukaks. 1993. aastal võitis Dre selle plaadiga Grammy auhinna loo "Let Me Ride" eest. Veel aitas Dre produtseerida Snoop Dogg`i esimest albumit Doggystyle, ning veel palju erinevate räpparite albumeid.

1995. aastal tuli Death Row Recordsi alla räppima tuntud 2Pac, kui peagi lahkus Dre plaadifirmast, kuna süüdistas Suge Knight`i firma tagant raha varastamises. Dre tegi oma isiklu plaadifirma Aftermath Entertainment. Peale 2Paci surma müüs Death Row Records üha vähem albumeid muusikaturul.

Aftermath Entertainment[muuda | muuda lähteteksti]

Dre lasi välja oma albumi, mis kandis nime Dr. Dre Presents the Aftermath. Uue plaadifirma all hakkasid oma esimesi hitte räppima sellised mehed nagu Nas, Foxy Brown, AZ ja Nature Present. 1998. aastal võttis Dre plaadifirma alla lugusid räppima valge nahaga Detroiti räppari Eminemi, keda saatis laialdaselt kogu maailmas suur edu.

1999. aastal lasi Dre välja oma teise albumi 2001, milles tegid kaasa Devin the Dude, Hittman, Snoop Dogg, Xzibit, Nate Dogg ja Eminem. Järgmisel aastal võitis Dre oma teise Grammy auhinna, kui aasta parim muusikaprodutsent.

2001. aastal osales Dre filmides The Wash ja Training Day. Järgmistel aastatel aitas Dre tippu tõusta 50 Cent`il ja The Game`l. Ta produtseeris 50 esimest albumit ja tegi kaasa muusikavideos In Da Club, peale selle aitas ta kaasa Eminemil oma plaadifirma asutamist.

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Filmograafia[muuda | muuda lähteteksti]

  • 1992 Niggaz4Life: The Only Home Video
  • 1994 Set It Off
  • 2000 Up In Smoke Tour
  • 2001 Training Day
  • 2001 The Wash

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]