Morava

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel on ajaloolisest piirkonnast. Muude tähenduste kohta vaata lehekülge Morava (täpsustuslehekülg).

Morava

Moravia.svg
Morava vapp
Banner of arms of Moravia.svg
Morava lipp

Pindala: 22 349 km²
Keskus: Brno
Morava alad Tšehhis

Morava (eesti keeles on kasutatud ka nime Moraavia) on Tšehhi Vabariigi idapoolne ajalooline piirkond.

Ajaloolises kontekstis võib eesti keeles kasutada ka nime Määrimaa (saksa Mähren).

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

7. sajandil paiknes tänapäeva Moravas, Slovakkias, Alam-Austrias ja Sloveenias Samo riik. Samo Frangi kaupmees, kes ühendas mitmed slaavi hõimud naabruses asunud avaaride röövretkede ja vägivalla vastu ning ta valiti "slaavlaste kuningaks". Slovaki ajaloolase Richard Marsina järgi on ebatõenäoline, et Samo hõimuliidu keskus oli tänapäeva Slovakkia territooriumil. Hilisemate Morava ja Nitra vürstkondade asustus (vaata Suur-Määri riik) on sageli kattuv sellega, mis Samo riigi ajal. Kuna meil ei ole otseseid dokumente slaavi hõimude, nende nimede või poliitilise organisatsiooni kohta 6. ja 7. sajandi vahel, ja veelgi enam, sest meil ei ole ühtegi konkreetset ürikut järgnenud 150 aastast.

Next.svg Pikemalt artiklis Samo.
Kindlad ja vaidlusalused Suur-Määri riigi piirid Svatopluk I ajal (valitses 870–894).

Määrimaa piire ei saa täpselt määrata korralike tolleaegsete allikate puudumise tõttu. Näiteks 9. sajandil Annales Fuldenses kirjutanud mungad omasid ilmselt piiratud teadmisi Kesk-Euroopa kaugete piirkondade geograafiast. Veelgi enam, Määri monarhid võtsid 830. aastatel omaks vallutuspoliitika, seega nende riigi piirid muutusid sageli. Enamuse ajaloolaste järgi paiknesid Määrimaa tuumikterritooriumid Morava jõe orus tänapäeva Tšehhis ja Slovakkias. Suured varakeskaegsed kindlused ja nende ümber tekkinud tähtis asustusmuster viitavad, et tähtis võimukeskus tekkis selles piirkonnas 9. sajandil. Määrimaa jõudis oma territoriaalse laienemise maksimumini Svatopluk I ajal (valitses 870–894).

Next.svg Pikemalt artiklis Suur-Määri riik.

9. sajandi alguses madjarite ekspansiooni ajal Pannoonia tasandikule Suur-Määri riik hävitati 902. ja 907. aasta vahel ning osa sellest, endine Nitra vürstkond, sai Ungari kuningriigi osaks.

Morava lipp[1][2]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Svoboda, Zbyšek; Fojtík, Pavel; Exner, Petr; Martykán, Jaroslav (2013). "Odborné vexilologické stanovisko k moravské vlajce". "Vexilologie. Zpravodaj České vexilologické společnosti, o.s. č. 169". Brno: Česká vexilologická společnost. pp. 3319, 3320. 
  2. Pícha, František (2013). "Znaky a prapory v kronice Ottokara Štýrského". "Vexilologie. Zpravodaj České vexilologické společnosti, o.s. č. 169". Brno: Česká vexilologická společnost. pp. 3320–3324.