Moldova (piirkond)

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Ajalooline Moldova

Moldova on ajalooline piirkond Ida-Karpaatide ja Dnestri jõe vahelisel alal. Jagatud praegu Moldova, Rumeenia ja Ukraina vahel. Tänapäeval nimetatakse Moldovaks ka Rumeenia regiooni.

Moldova vabariik

Nimi ja etümoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Moldova etümoloogia.

Algne ja lühiealine viide piirkonnale oli Bogdania, Bogdan I järgi, kes oli üks vürstiriigi asutajaid. Nimed Moldaavia ja Moldova on tuletatud Moldova jõe nimest; kuid etümoloogia pole teada ja siin on mitu varianti:

  • Dimitrie Cantemiri teoses Descriptio Moldaviae mainitud legend seob selle Marmaatia vojevoodi Dragoș I tarvajahiga ja tagaaetava tähemärgiga sõnniga. Dragoșt saatis tema emane hagijas Molda; kui nad jõudsid tundmatu jõe kaldale, jõudis Molda elajale järele ja see tappis ta. Koera nimi anti jõele ja see laienes riigile.
  • vanasaksa Molde tähendas "karjääri"
  • gooti Mulda (𐌼𐌿𐌻𐌳𐌰) tähendas "tolmu", "pori", mis viitab jõele.
  • slaavi etümoloogia (-ova on üsna tavaline slaavi sufiks), markeerides slaavi omastava vormi lõppu, tähistades omandit, peamiselt naissoost nimisõnadel (s.t., "Molda oma").
  • maaomanik Alexa Moldaowiczi on 1334. aasta dokumendis mainitud kohaliku bojaarina Bolesław-Jerzy II teenistuses; see tõendab nime kasutamist enne Moldova riigi loomist ja võib olla piirkonna nime allikas.

Mitmes varajases viites on "Moldova" kombineeritud kujul Moldo-Valahhia (samal viisil võis Valahhia olla Hungro-Wallachia). Osmanitürgi viited Moldovale on Boğdan Iflak (tähendab "Bogdani Valahhia") ja Boğdan (ja vahetevahel Kara-Boğdan – "Must Bogdaania"). Vaata ka nimesid teistes keeltes.

Mõni piirkonna nimi teises keeles: prantsuse: Moldavie, saksa: Moldau, ungari: Moldva, vene: Молдавия, Moldavija, türgi: Boğdan Prensliği, kreeka: Μολδαβία.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esiajalugu ja antiik[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Kagu-Euroopa esiajalugu.
Next.svg Pikemalt artiklis Cucuteni-Tripilja kultuur.
Next.svg Pikemalt artiklis Geedid.
Next.svg Pikemalt artiklis Daaklased.
Next.svg Pikemalt artiklis Kostobokid.
Next.svg Pikemalt artiklis Karpid.
Next.svg Pikemalt artiklis Daakia.
Next.svg Pikemalt artiklis Daakia sõjad.
Next.svg Pikemalt artiklis Dacia provints.

Varakeskaeg[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Rumeenlaste päritolu.
Next.svg Pikemalt artiklis Rumeenia varakeskajal.

Moldova asukad olid kristlased. Arheoloogilised tööd paljastasid 5. sajandist pärit kristliku nekropoli jäänused Mihălășenis, Botoșani maakonnas. Palvetamiskoht ja hauad olid kristlike omadustega. Palvetamiskoht oli ristkülikukujuline, küljepikkustega 8 ja 7 m. Sarnane nekropol ja palvetamiskoht leiti Nicolinas Iașis.

Bolohoveene, valahhe, on mainitud Ipatjevi kroonikas 13. sajandist. Kroonika näitab, et see maa piirneb Halõtši, Volõõnia ja Kiievi vürstiriikidega. Arheoloogilised uuringud on kindlaks teinud ka 13. sajandi kindlustatud asulate asukohad selles piirkonnas. Alexandru V. Boldur tegi kindlaks Voscodavie, Voscodavti, Voloscovti, Volcovti, Volosovca ning muud linnad ja külad Nistru/Dnestri ja Nipru/Dnepri jõgede keskjooksude vahel. Bolohoveenid kadusid kroonikatest pärast lüüasaamist aastal 1257 Daniil Romanovitši vägedelt.

13. sajandi alguses esines enamusel piirkonna territooriumil kõrvuti valahhidega võimalik Halõtši slaavi-valahhi vasallriik Brodnikud (1216. aasta paiku on Brodnikuid mainitud Suzdali teenistuses).

Halõtši ja Brodnikute vahelisel piirialal tapeti 11. sajandil viiking nimega Rodfos valahhide poolt, kes arvatavasti petsid teda. Aastal 1164 võeti umbes samas piirkonnas valahhi karjaste poolt vangi tulevane Bütsantsi keiser Andronikos I Komnenos.

Kõrgkeskaeg[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Moldova asutamine.
Next.svg Pikemalt artiklis Rumeenia keskajal.
Next.svg Pikemalt artiklis Transilvaania keskajal.
Next.svg Pikemalt artiklis Valahhia keskajal.
Next.svg Pikemalt artiklis Moldova vürstiriik.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]