Mine sisu juurde

Meine

Allikas: Vikipeedia
Meine

Vapp

Pindala 39,0 km² (2017)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 8667 (31.12.2022)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 52° 23′ N, 10° 32′ E
Valla asend Gifhorni kreisis

Meine on vald Saksamaal Alam-Saksi liidumaal Gifhorni kreisis.

Valla pindala on 38,73 km². 31. detsembril 2015 elas seal 8556 inimest. Valda kuuluvad järgmised külad: Abbesbüttel, Bechtsbüttel, Grassel, Gravenhorst, Meine, Meinholz, Martinsbüttel, Ohnhorst, Wedelheine, Wedesbüttel.

Meine paikneb Braunschweigist põhjas, Harzi ja Lüneburgi nõmme vahel. Kesk-Saksa kanal läbib valda. Teised suuremad linnad naabruses on Wolfsburg, Salzgitter, Wolfenbüttel, Gifhorn, Peine ja Celle.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Meinet on esimest korda mainitud aastal 1007. Endistel aegadel oli küla tuntud kui Meynum. Arvatakse, et Meine on palju vanem ja et see võidi püstitada Saksi sõdade ajal Karl Suure vägede poolt. 11. sajandist edasi oli Meine piirilinnaks Hildesheimi piiskopkonna ja Halberstadti piiskopkonna vahel. Viimane märkimisväärne tõus algas suhkrupeedivabriku ehitamisega 1883. aastal. 18. augustil 2011 avati Meines uus humanitaargümnaasium Philipp Melanchthon Gymnasium.

Religioon[muuda | muuda lähteteksti]

Luterlik Püha Stefanuse kirik Meines

Meine on peamiselt protestantlik. See moodustab evangeelse kihelkonna koos Meine, Abbesbütteli, Wedelheine, Wedesbütteli, Grasseli, Gravenhorsti, Ohnhorsti, Meinholzi, Martinsbütteli külaga, aga ka Vordorfi külaga. Katoliku kirik on 1971. aastal ehitatud Püha Andrease kirik.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]