Mehaaniline töö

Allikas: Vikipeedia

Töö ehk mehaaniline töö (tähis: A või W) on füüsikaline suurus, mis kirjeldab olukorra muutmisel tehtavat pingutust ning võrdub jõu ja jõu mõjul liikunud keha siirdevektori skalaarkorrutisega. Kui kehale mõjub jõud ja keha selle jõu mõjul liigub, siis teeb see jõud tööd.

Mõõtühik[muuda | muuda lähteteksti]

Töö ühik SI-süsteemis on džaul (J).

(1)

Mehaanilist tööd arvutatakse valemiga:

(1),

kus W – töö, F – jõud, s – siire.

Lihtsamaid valemeid[muuda | muuda lähteteksti]

Kui jõu suund on sama liikumise suunaga, võib kasutada valemit

W = Fs (2),

kus F on kehale mõjuv jõud, ja s keha poolt läbitud teepikkus. Kui kehale mõjub jõud mingi nurga α all (joonis 1), siis võib kasutada valemit:

W = Fs·cos α (3)

Positiivne ja negatiivne töö[muuda | muuda lähteteksti]

Töö on positiivne, kui jõud on samasuunaline liikumisega, aidates seega liikumisele kaasa. Positiivse töö puhul on nurk α jõu ja keha liikumissuuna vahel teravnurk ehk suurusega alla 90° (valem 3).

Töö on negatiivne, kui jõud on vastassuunaline liikumisega, takistades seega liikumist. Öeldakse, et keha töötab jõule(liikumisele) vastu. Negatiivse töö puhul on nurk α jõu ja keha liikumissuuna vahel nürinurk ehk suurusega üle 90° (valem 3):

kui α < 90°, siis cos α > 0 ja W > 0,
kui 90° < α < 180°, siis cos α < 0 ja W < 0.

Positiivset tööd teeb näiteks atra vedav traktor või raskusjõud kukkuvate kehade puhul. Negatiivset tööd teeb näiteks hõõre traktori ratta ja maapinna vahel ning õhk (õhutakistus) õhus liikuvate kehade puhul. Hõõrdejõud teeb alati ainult negatiivset tööd.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]