Mõntu park

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Pärn Mõntu pargis

Mõntu park (keskkonnaregistri kood KLO1200156) on kaitsealune park Saare maakonnas, Saaremaa vallas, Mõntu külas. Hoiuala hõlmab 8,6 ha.

Mõntu pargi läänepiir kulgeb piki Kuressaare–Sääre maanteed ja idapiir kulgeb piki mereranda (Mõntu rand), lõunapiirile jäävad Mõntu ülemine tulepaak ja Mõntu alumine tulepaak ning nendevaheline siht. Põhjapiirile jääb nimetu kraav.

Mõntu park on Saaremaa maaparkidest kõige liigirikkam park, jäädes looduskaitsealuste parkide seas alla vaid Kuressaare lossipargile. Siin on Saaremaa vanim ja suurim euroopa nulu (Abies alba) kasvupaik. Teistest puudest on siin pensilvaania saar (Fraxinus pensylvanica) ja hariliku tamme kultivar püramiidtamm (Quercus robur 'Fastigiata'). Park on tuntud ka siin enne sõda kasvanud suure kreeka pähklipuu (Juglans regia) poolest. Haruldaste puude kõrval on park kasvukohaks suurtele pärnadele (Tilia), tammedele (Quercus), sangleppadele (Alnus glutinosa) ja pooppuudele (Sorbus intermedia). Kunagisest mõisaaiast on säilinud üksikud õunapuud. Osaliselt on säilinud ka parki viiv allee.

Pargis paikneb mälestuskivi aastatel 1923–1941 tegutsenud Mõntu koolile.

Pargis on ka kolm betoonist seitsmenurkset rannakaitsekahuri alust läbimõõduga kuni 10 m ja sügavusega 2 m.