Mäeküla piimamees (film)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Mäeküla piimamees
Žanr draama
Režissöör Leida Laius
Stsenarist Voldemar Panso
Operaator Mihhail Dorovatovski
Helilooja Arvo Pärt
Peaosades Jüri Järvet
Elle Eha
Ants Lauter
Toimetaja Virve Lunt
Filmistuudio Tallinnfilm
Aasta 1965
Esilinastus 10. juuli 1965
Kestus 88 minutit
Riik Nõukogude Liit (Eesti)
Keel eesti
IMDb profiil

"Mäeküla piimamees" on 1965. aastal valminud Tallinnfilmi mängufilm. Filmi stsenaarium on valminud Eduard Vilde samanimelise romaani ainetel.

Süžee[muuda | muuda lähteteksti]

Talumehe Tõnu Prillupi naine sureb ära. Kuna ta väikesed lapsed vajavad hoolt, abiellub Prillup mõne nädala pärast oma naise noorema õe Mariga. Nägus ja nooruke Mari jääb silma vanale mõisnikule parun von Kremerile. Parun teeb Tõnule ettepaneku, et Mari võiks tulla talle armukeseks, siis saaks Tõnu vastutasuks rendile Mäeküla piimatalu. Tõnu elab küllalt viletsasti ja unistab rikkakssaamisest ja paremast elust. Kui Tõnu Marile von Kremeri ettepanekust räägib, saab too vihaseks ja keeldub. Mõni aeg hiljem Mari siiski nõustub. Tõnu saabki Mäeküla piimatalu endale. Kuid igatsetud rikkust ja õnne ta ei saavuta. Tõnul puuduvad piimatalu pidamiseks vajalikud omadused ja majandamine ei edene. Prillupit häirib ka see, et Maril nagu ei olegi eriti midagi mõisniku armukeseks olemise vastu. Tõnu laostub, joob end põhja ja sureb.

Osatäitjad[muuda | muuda lähteteksti]

Filmi retseptsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Kriitika võttis filmi vastu suhteliselt positiivselt. Filmile heideti aga ette seda, et pingestatust on vähe ning seetõttu on filmi emotsionaalne tonaalsus kujunenud üheülbaliseks. Samuti leiti, et filmis puudub kulminatsioonimoment. Üksmeelselt aga kiideti Jüri Järveti meisterlikku osatäitmist. Üleliiduline kriitika ei olnud filmi suhtes nii leebe ja mõistev kui kodumaine.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Õie Orav. Tallinnfilm. 1, Mängufilmid 1947-1976. Tallinn, 2003, lk. 335-337