Lilleküla (Rakvere)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Lilleküla on Rakvere linna keskosast, Südalinna linnaosast, põhja pool asuv linnaosa, mis ulatub Tallinna-Narva raudteeni.

Piirid[muuda | muuda lähteteksti]

Põhjast piirneb Lilleküla linnaosa raudteega ja sellega paralleelse Jaama puiestee lõiguga. Teisel pool raudteed asuvad naaberlinnaosad - Lennuvälja ning Moonaküla. Lääne pool asuvad Mõisavälja ja Vanalinna linnaosad. Piiritänavateks on Näituse, Vabriku, Tiigi ja Tööstuse tänavad. Lõuna pool asub Südalinna linnaosa, piiriks on Tallinna tänav. Ida pool paikneb Kukeküla linnaosa, piiritänavaks on Võidu tänav[1].

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Lilleküla oli veel 20. sajandi alguses vähese hoonestuga, mis paiknes Tallinna ja Võidu tänavate ääres[2]. Piirkonna areng algas, kui Tööstuse tänava äärde ehitati puidust kortermajad, kus asusid elama haritlased ja linnaametnikud. Oluliseks oli ka 1929 aastal valminud (aadressil Tööstuse tn 12 paiknev) omaaegne Rakvere Linna 1. Algkooli koolimaja, praegune Rakvere Eragümnaasiumi hoone. 1944. aasta sügisel hävis Punaarmee pommirünnakute tagajärjel suur osa puithoonestust, mis võimaldas peale sõja lõppu pikendada Tööstuse tänavat lõuna suunas Tallinna tänavani[3]. Linnaosa areng ja tänavavõrgu kujunemine jätkus peale II Maailmasõda hoonestamata alade kruntideks jagamise ning ühepereelamute ja korterelamute ehitusega.

Tänavad ja hoonestu[muuda | muuda lähteteksti]

Lilleküla hõlmab Jaama puiestee, Tiigi ja Tööstuse tänavate lõike ning Kibuvitsa, Roosi, Lille, Lehe ja Kalda tänavaid[4][5]. Linnaosa põhjaosas on põhiliselt individuaalelamud, lõunaosas on rohkem korterelamuid.[6]

Muudest ehitistest on Lillekülas olulisemad Rakvere Eragümnaasium, endine Rakvere Vene Gümnaasiumi hoone (Tallinna tn 29 // Võidu tn 26), Hotell Wesenbergh (Tallinna tn 25), endise õmblusvabriku "Virulane" hoonestu (Jaama pst 45) ning Rakvere Lille Kodu (Lille tn 8).

Kultuuriloost[muuda | muuda lähteteksti]

Lille tänav 15 on tuntud lastekirjaniku Aino Perviku sünnimaja. Hiljem elas samas majas lapsepõlve- ja kooliaastatel klaasikunstnik Tiia-Lene Vilde. Roosi tänav 12 paiknes kauaaegse Rakvere Teatri näitleja Eldor Valteri sünnikodu. Elamu hävis 19. septembril 1944. aastal Punaarmee pommirünnakute tagajärjel. Tiigi tänav 6 oli viimaseks elupaigaks andekale romaanikirjanikule Helga Pärli-Sillaotsale.[7]. Elamus Tööstuse tn 7 elas lavastaja, näitleja ja näitekirjanik Kulno Süvalep, kes oli ka Rakvere Teatri peanäitejuht[3].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Rakvere linnaosad
  2. Rakvere interaktiivne kaart
  3. 3,0 3,1 Odette Kirss. "Jalutaja teejuht, Rakvere", Tallinn, Solnessi Arhitektuurikirjastus, 2007.lk 154
  4. Geoportaal (vaadatud 18.12.2020)
  5. Risto Kukk. "Lilleküla – sigade arvel kerkinud". Virumaa Teataja, 23. august 2014.
  6. Sirli Naska. "Miljööväärtuslikud hoonestusalad". 2009.
  7. Odette Kirss. "Jalutaja teejuht, Rakvere", Tallinn, Solnessi Arhitektuurikirjastus, 2007.lk 153