Läti muusika

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Nõukogudeaegne läti rahvapille kujutav postmark

Läti muusika on Lätist pärinev või lätlaste loodud või esitatud muusika.

Läti rahvamuusikat iseloomustavad eelkristlike teemadega tekstid, burdooni kasutavad laulustiilid ja kandlemäng. Rahvalaulutraditsioon on vähemalt tuhat aastat vana. Üles on tähendatud 1,2 miljonit eri teksti ja 30 000 meloodiat. Laulud on väga lihtsad ja lühikese vormiga, enamasti ainult üks või kaks muusikalist lõiku, tekst on lõppriimita, kuid värsimõõt on neljajalgne trohheus. Teemad on tihti rahvuslikust mütoloogiast, aga ka inimeste elust, kõige rohkem laule on sünni, pulmade ja surma kohta. Kirjanik ja folklorist Krišjānis Barons avaldas aastatel 1894–1915 6-köitelise läti rahvalaulude kogu "Latvju dainas".

Rahvalaule saadeti ka rahvapillidel, millest tähtsaim oli läti kannel kokles. 1970. aastatel taaselustati kandlemängutraditsioon, mis oli säilinud vaid Kuramaal ja Latgales. 20. sajandil arendati välja ka uus kokletüüp, millel on palju rohkem keeli, mehhanism keelte kõrguse muutmiseks poole tooni võrra ja muud täiustused, mis võimaldavad mängida laiemat repertuaari.

Lätis on tugev koorilaulutraditsioon. Professionaalsete kooride kõrval laulavad kümned tuhanded lätlased harrastuskoorides. Iga viie aasta tagant toimub suur üleriigiline laulu- ja tantsupidu.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]