Kuidas rikkaks jääda?

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
"Kuidas rikkaks jääda?"
Autor Allan Keian
Illustreerija Kalle Veesaar, Priit Leisalu
Toimetaja Anneli Sihvart, Katri Keian
Päritolumaa  Eesti
Keel eesti
Žanr noorteromaan
Kirjastaja Keian Publishing
Ilmumisaeg 2013
Lehekülgi 493

"Kuidas rikkaks jääda?" on teine raamat Allan Keiani Adriani nn raharaamatute triloogiast, mis ilmus aastal 2013, järg raamatule "Kuidas rikkaks saada?". Raamatule järgnes 2016. aastal viimane osa "Kuidas rikkalt surra?"

Süžee[muuda | muuda lähteteksti]

Raamatu tegevus jätkub ligi neli aastat peale eelmise raamatu tegevust, sügisel 2006, kui Zürichi lähedal põgeneb Adrian Aus politsei eest. Tal õnnestub pääseda, ning ta hiilib salaja Eesti numbrimärgiga veoauto kabiini, millega ta sõidab Tallinna. Selgub, et peale tema nurjatud raharöövi, kui ta rahaga Šveitsi põgenes, elas ta alguses Luzernis ja siis Zürichis. Ta sattus politsei huviorbiiti, kui investeeris suure summa raha Bulgaarias Musta mere ranniku kinnisvaraarendusse, mis osutus petuskeemiks.

Tallinnas võtab ta ühelt oma Šveitsi pangaarvelt välja 50 000 krooni - maksimumsumma, mida saab automaadist välja võtta ja võtab endale hotellitoa, mispeale otsustab ta teistest pangaautomaatidest raha välja võtta. Kui ta aga peale kuuendat automaati võtab kolmandast SEB automaadist sama öö jooksul välja maksimumsumma, siis ootamatult ta kaart suletakse. Ta ei tea, et tegu oli nn. häirekellaga, mis käivitus, kuna sama panga kolmest automaadist võeti üheainsa öö jooksul välja maksimumsumma.

Peale hotellist lahkumist otsustab Adrian endale leida uue õõmaja, milleks ta läheb Tallinna sadamasse, kus mängides Soome turisti, saab ta vene allilma piraattakso peale, kes viib ta Nõmme põrandaalusesse hotell-lõbumajja. Ta ostab endale 15 000 krooni eest päeva koos lõbutüdruku Kellyga. Samal öösel aga joovad Adrian ja Kelly Nemiroffi viina, kuhu on sisse segatud valget hiinlast ja jäävad imekombel mõlemad ellu. Järgmisel päeval hiilivad nad salaja majast välja, minnes kesklinna ööklubisse. Kui Adrian avaldab Kellyle, kes ta tegelikult on, helistab Kelly salaja hotelli turvameestele. Kui öösel Adrian ja Kelly klubist lahkuvad, seisavad seal turvamehed, kes nõuavad, et Adrian palitu koos rahaga neile annaks. Adrian keeldub, kuid kui tal natuke raha välja pudeneb, lähevad turvamehed selle pärast kaklema ja ta pääseb põgenema.

Ta varastab vanalinnas Mercedes-Benzi kabrioleti, millega põgeneb linnast. Olles autoraadiost kuulnud, et politsei juba jälitab teda, otsustab ta Kükita kohvikus auto maha jätta, hääletades end ühe teise külastaja auto peale. Kui nad edasi sõidavad ja Adrian sõidu ajal magab, kuuleb külastaja raadiost Adriani varastatud auto numbrit ja helistab politseisse. Adavere tuuliku juures palub Adrian tal peatuse teha, et ta saaks WCsse minna, samal ajal, kui politsei jõuab tuuliku juurde. Tegelikult oli Adrian sõidu ajal üles ärganud, kui ei näidanud seda välja ja kuulis telefonikõnet pealt, ning ei läinudki tuulikusse, vaid hoopis Tartu bussi peale. Tartus läheb Adrian juuksuri juurde ja kaubamajja, kus teeb läbi väikese stiilimuutuse, enne kui läheb pubisse, kus ta kohtub psühholoogiatudeng Liisiga.

Nad lähevad Liisi juurde koju, kus Liisi teatab, et ta tundis Adriani ära ja otsustab temaga koos edasi põgeneda. Liisi laseb end ülikoolist eksmatrikuleerida ja sõidab Adrianiga taksoga Viljandisse, kus nad lähevad Ugala teatrisse ja napilt pääsevad arreteerimisest, siis satuvad linna lähedal kurttumma kalmistuvahi juurde. Öösel tekib aga kaklus, kui kalmistuvaht ja nende jälitaja tapavad üksteist. Liisi tunneb jälitajas ära oma endise professori, kes teda hinnetega manipuleeris, et Liisi temaga magaks. Adrian ja Liisi põgenevad ja satuvad külalistemajja. Kui järgmine hommik politsei külastab, ähvardab Adrian majapidajannat noaga, et ta politseile neid üles ei annaks. Kui ta aga hiljem politseisse helistab, põgenevad Adrian ja Liisi külalistemajast ja satuvad Viljandi lossimägedele, kus sulanduvad Tallinna Saksa Gümnaasiumi ja Kölni sõpruskooli turismigrupi sekka ja lähevad nendega koos bussi peale.

Valga lähedale jõudes on aga üks bussis olev õpilane Adriani ära tundnud ja helistab politseisse. Adrian rabab telefoni ja blufib politseile, et tal on lõhkeaine ja ta laseb bussi õhku. Adrian ja Liisi põgenevad Valgas bussist ja hüppavad kaubarongi peale, millega nad sõidavad Võrru. Rongis tunneb Adrian südametunnistuse piinu, et peale keskkooli lõpetamist tegi valesid valikuid. Võrus õnnestub neil end jaamahoonetes politsei eest uuesti peita, mispeale nad hüppavad uuesti kaubarongi peale. Koidula piiripunktis kavatsetakse rong peatada ja neid saadetakse kinni võtma K-komando üksus lennukiga. Piusa raudteejaama lähedal hüppavad Adrian ja Liisi rongilt maha, lennuk alustab maandumist. Nad varastavad lähedalolevast talust mootorratta, K-komando asub neid jälitama, tulevahetuse käigus saab Liisi surmavalt haavata ja kukub mootorrattalt maha. Adrianil õnnestub põgeneda üle piiri Venemaale, pakkudes Vene piirivalvuritele kogu oma allesjäänud raha altkäemaksuks.

Muud[muuda | muuda lähteteksti]

Raamatu kaanel on kujutatud Liis Lemsalu.