Kristlik ekstremism

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kristlikuks ekstremismiks ehk äärmuskristluseks (inglise keeles Christian extremism) võidakse nimetada mitmesuguseid kristluse voole, mida peetakse fundamentalistlikeks ning kristlikku terrorismi ajendavateks.

Kõnekeeles võib see väljend tähistada kristlikku fundamentalismi üldse, sealhulgas kristlikku rekonstruktsionismi.

Eristus kristliku fundamentalismi ja kristliku ekstremismi vahel on ähmane. Vägivalda kasutavaid kristlikke likumisi võidakse nimetada terroristlikeks. Kristliku terrorismi näiteks on pommirünnakud meditsiiniasutustele, kus tehakse aborti, ning aborte tegevate arstide tapmine. Kristlikke liikumisi, mille eesmärk on saavutada, et kaotataks kiriku lahutatus riigist, abort või abielueelne suguelu seadusega keelataks, samasooliste abielu ei lubataks või homoseksuaalsete inimeste kärbitaks, nimetatakse tavaliselt fundamentalistlikeks.

Pärast 11. septembri terrorirünnakut on USA-s hakanud levima arusaam, mille kohaselt usulised ekstremistid ei ole ainult need, kes panevad oma usu nimel toime vägivallaakte, vaid ka need, kes õhutavad oma usukaaslasi vihkama teisi uske.

Pro-life-ideoloogiat järgiva organisatsiooni Operation Rescue (praegu Operation Save America juht Randall Terry ütles ühel propagandaüritusel 1993: "Ma tahan, et te laseksite end üle uhtuda sallimatuse lainel. Ma tahaksin, et te laseksite end üle uhtuda vihkamise lainel. Jah, vihkamine on hea (...) Meie eesmärk on kristlik riik. Meil on piibellik kohustus, Jumal on meid kutsunud seda maad vallutama. Me ei soovi võrdset aega. Me ei soovi pluralismi."

Niisuguse laiendatud määratluse järgi on Randall Terry näol tegemist ekstremistiga. Sama saab öelda paljude tuntud kristlike vaimulike ja telejutlustajate, näiteks Jerry Falwelli ja Pat Robertsoni kohta, kes kitsamas mõttes kristlike ekstremistide hulka ei kuulu.

Aastal 2002 kasutas Saudi Araabia ajakirjandus väljendit "kristlik ekstremism" seoses kristliku fundamentalismi mõjuga USA valitsuse poliitikale ning osatades kõnekeelset väljendit "islamiekstremist".

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]