Konstantin Pätsi ausammas

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Konstantin Pätsi mälestussammas Tahkurannas tähistab Konstantin Pätsi sünnikohta ning on püstitatud Eesti riigi ühele rajajale – Eestimaa Päästekomitee esimehele, Eesti Ajutise Valitsuse I koosseisu ministrite nõukogu esimehele ning II ja III koosseisu peaministrile, neljakordsele riigivanemale, peaministrile riigivanema ülesannetes, riigihoidjale ja Eesti Vabariigi esimesele presidendile, Asutava Kogu ja I−V Riigikogu liikmele, Vabadusristi kavalerile.

See on 25. juunil 1939 Eesti Vabariigi Sõjavägede Ülemjuhataja Johan Laidoneri avatud ja 11. augustil 1940 Nõukogude aktivistide lõhutud mälestussamba koopia. Algse monumendi autorid olid arhitekt Anton Soans ja skulptor Ferdi Sannamees, viimane valmistas ka monumendi 6 pronksreljeefi. Mälestussammas paikneb pargis, mille omal ajal kavandas Pärnu linnaarhitekt Olev Siinmaa.

Monument on valmistatud roosast graniidist, mis korjati Konstantin Pätsi sünnitalu põldudelt. See taastati Eesti Muinsuskaitse Seltsi eestvedamisel ja taasavati 25. juunil 1989. Rekonstruktsiooni autorid on Andres Mänd ja Mati Karmin, teostaja Ars-Monumentaal.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • President K. Pätsi sünnitalu monument valmis. [1] Uus Eesti, 16. juuni 1939, nr 161, lk 5.
  • Presidendi sünnitalus avati mälestussammas. [2] Uus Eesti, 26. juuni 1939, nr 169, lk 6.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]