Konstantin Pätsi ausammas

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Konstantin Pätsi mälestussambast Tahkurannas; Konstantin Pätsi monumendi kohta Tallinnas vaata artiklist Konstantin Pätsi mälestusmärk.

Konstantin Pätsi mälestussammas Tahkurannas tähistab Konstantin Pätsi sünnikohta ning on püstitatud Eesti riigi ühele rajajale – Eestimaa Päästekomitee esimehele, Eesti Ajutise Valitsuse I koosseisu ministrite nõukogu esimehele ning II ja III koosseisu peaministrile, neljakordsele riigivanemale, peaministrile riigivanema ülesannetes, riigihoidjale ja Eesti Vabariigi esimesele presidendile, Asutava Kogu ja I−V Riigikogu liikmele, Vabadusristi kavalerile.

See on 25. juunil 1939 Eesti Vabariigi Sõjavägede Ülemjuhataja Johan Laidoneri avatud ja 11. augustil 1940 Nõukogude aktivistide lõhutud mälestussamba koopia. Algse monumendi autorid olid arhitekt Anton Soans ja skulptor Ferdi Sannamees, viimane valmistas ka monumendi 6 pronksreljeefi. Ühel oli kujutatud presidendi portree, teisel tema sünnitalu, ülejäänutel maakonna ja Pärnu linna vapid ning kaks lauset presidendi kõnedest. Reljeefid valati Tallinnas ETK valukojas.[1]

Mälestussammas paikneb pargis, mille omal ajal kavandas Pärnu linnaarhitekt Olev Siinmaa. See on teine elavale eestlasele püstitatud monument, esimene oli 1936. avatud A. H. Tammsaare oma Järva-Madisel.

Monument on valmistatud roosast graniidist, mis korjati Konstantin Pätsi sünnitalu põldudelt. See taastati Eesti Muinsuskaitse Seltsi eestvedamisel ja taasavati 25. juunil 1989. Rekonstruktsiooni autorid on Andres Mänd ja Mati Karmin, teostaja Ars Monumentaal. 9. mail 1991 rüvetati taastatud ausammas uuesti,[2] tehti aga kiiresti korda.

Tegu on ühega kolmest praegu Eesti avalikus ruumis olevast K. Pätsi monumendist. Teine asub Toila-Oru pargis ja see avati veebruaris 2020. Kolmas monument avati oktoobris 2022 Tallinnas Estonia teatrihoone kõrval.

24. juulil 1940 nimetati Johannes Varese valitsuse siseministri Maksim Undi otsusega Konstantin Pätsi ausamba fond ümber Eesti Valge Terrori Ohvrite Mälestussamba Fondiks.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Sannamees raiub Carrara marmorit. – Postimees, 18.10.1938
  2. https://www.riigikogu.ee/infoallikad/fookusteemad/taasiseseisvumine (vaadatud 29.07.2019)

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • President K. Pätsi sünnitalu monument valmis. [1] Uus Eesti, 16. juuni 1939, nr 161, lk 5.
  • Presidendi sünnitalus avati mälestussammas. [2] Uus Eesti, 26. juuni 1939, nr 169, lk 6.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]