Kompanii tänav

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
‹ Kaart ajutiselt peidetud (?) ›

Kompanii tänav (saksa keeles Kompagniestraße, aastatel 1949–1989 Hariduse tänav) asub Tartus, ühendab Raekoja platsi ja Munga tänavat ning on umbes 220 meetrit pikk.

Tänav ristub Küütri tänavaga (vasakult) ja Gildi tänavaga.

Kompanii tänav 3 maja seinale on kinnitatud piiskop Platoni mälestustahvel.

Vaade põhja. Tagaplaanil on Tartu Uspenski kirik
Vaade lõunasse Raekoja platsi suunas
Vaade lõunasse Raekoja platsi suunas

Kompanii tänaval asub sissepääs Tartu Kunstimuuseumisse. Sellest veidi edasi paiknes linnaraamatukogu keldris kunstigalerii Rael Artel Gallery: Non-Profit Project Space, mis avati 2006. aasta märtsis.

Samal tänaval on veel Tartu Oskar Lutsu nimeline Linnaraamatukogu (Kompanii tänav 3/5) ja Tartu Keskkonnahariduse Keskus (Kompanii tänav 10).

Raekoja pl 16/ Kompanii 2 kunagise Sinimandria keskuse ruumes avati 2007. aasta aprillis ööklubi "Kellele ei meeldiks Johnny Depp?", mille omanikud olid Jarek Kasar, Rein Pakk, Anti Rungi ja Joel Ostrat. 2008. aasta juunist hakkas samas kohas eelnimetatud klubi asemel tööle Aasia toitude restoran Gläm (omanikud Raigo Põder ja Joel Ostrat). 2015. aasta kevadest tegutseb samas Vene restoran Vassilissa.

Majas Kompanii 2 ja Raekoja platsi nurgal[1] asus 1940–1990 Tartu kultuurihoone. 2015. aasta 31. juulil avati maja seinal fotosein kultuurihoone kunagiste töötajate ja seal tegutsenud kultuuritegelaste piltidega.[2]

Tartu Politseiprefektuuri valduses olnud hooned Kompanii tänav 6 ja 8 tagastati 1997. aastal õigusjärgsetele omanikele. Kompanii tänav 10 kuulus Siseministeeriumile ning selles hoones töötasid Eesti politsei Tartu-Valga prefektuur ja Politseiameti Tartu Politseiprefektuuri kriminaalpolitsei juurdlejad. Nende hoonete ees asub väike park, mis kandis varem nime Politsei plats ja mis 2015. aastal nimetati ümber Peeter Põllu platsiks seal asuva Eesti esimese haridusministri kuju järgi.

Mitmed Kompanii tänava hooned on arhitektuurimälestised.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Elamu Tartus Raekoja pl 16/ Kompanii 2, 1804.-1805. a kultuurimälestiste riiklikus registris (vaadatud 18.04.2021)
  2. Raimu Hanson Kultuurihoone fotoakende avamist saadab mürtsuv muusika Postimees 31. juuli 2015

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]