Mine sisu juurde

Katustatud sild

Allikas: Vikipeedia
Järuska katusega puitsild Ida-Virumaal
Katustatud sild Routhierville'is Quebecis (foto 1990. aastatest)
Lancasteri maakonnas Pennsylvanias 1860. aastal ehitatud Burri kaarsõrestikuga Baumgardener's Covered Bridge'i sisevaade (foto 2006)
Droonivideo Järuska katusega sillast

Kaetud sild, ka katustatud sild (inglise keeles covered bridge), on katusega sild, reeglina tehtud puidust. Silla avaehitise katmise (katustamise) eesmärk on kaitsta silla puitkonstruktsioone ilmastiku vastu. Tavaliselt ehitatakse koos katusega ka puidust kergseinad.

Euroopas on katustatud sillad pärit hiliskeskajast. Selline sillatüüp oli tuntud ka Jaapanis, Hiinas ja Indoneesias. Kuigi Ameerika Ühendriikides hakati sildu katustama alles 19. sajandi alguses, ehitati just seal kõige rohkem kaetud sildu. Arvatakse, et kokku on Ameerika Ühendriikides olnud 14 000 sellist silda, tänaseks on neist säilinud umbes 200.

Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene katusega puitsild Eestis ehitati 2013. aastal Ida-Virumaal Alutaguse vallas Lemmaku külas üle Rannapungerja jõe. Üheavaline Järuska sild on sildeavaga 26,4 m.[1][2] Märksa väiksem jalakäijate katusega sild oli kuni 2019. aastani ka Hiiumaal Kärdlas Eha tänava alguses.[3]

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Ainulaadne katusega sild. eestielu.delfi.ee
  2. Järuska sild. vanaajamaja.ee
  3. "Kärdlas tehakse korda kaks jalakäijate silda". Hiiumaa valla koduleht. Vaadatud 18.04.2021.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]