Mine sisu juurde

Juuru kirikumõis

Allikas: Vikipeedia

Juuru kirikumõis (saksa keeles Pastorat Jörden) oli kirikumõis Juuru kihelkonnas Harjumaal[1]. Tänapäeval jääb kunagine mõis Rapla valda Rapla maakonnas.

Juuru kirikumõisa peahoone 2011. aastal.

Juuru kirikumõisa mainitakse esimest korda 1732. aastal kui ehitati üles osa pastoraadi peahoonest, mis oli ilmselt Põhjasõjas kannatada saanud. 19. sajandil tehti peahoonele juurdeehitused. 1919. aasta maareformiga mõisa maad riigistati, ent mõned aastad hiljem tagastati pool maast pastorile ja köstrile ametimaaks.

Juuru kirikumõisa piirdemüürid 2011. aastal.

1940. aastal maad ja hooned natsionaliseeriti ning said uue otstarbe. Peahoonesse paigutati sidejaoskond ja paigaldati Juuru 200-numbriline automaattelefonikeskjaam ning said korterid side ja keskjaama töötajad; leerimajja said ruumid Juuru kooli algklassid, hiljem õpetajad korterid; hobusetall anti Juuru keskkooli valdusse, kes selle kohandas kooli õppetöökojaks. Riigistatud maale ehitati kortermajad ja individuaalelamud.

Nüüdseks on kõik hooned kogudusele tagastatud.

Juuru kirikumõisas on sündinud Arnold Friedrich Johann Knüpffer, üks esimesi eesti keele ja rahvaluule kogujaid-uurijaid.

  1. http://www.mois.ee/pikknimy.shtml (vaadatud 22.01.2016)

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]