Jordan Peterson

Allikas: Vikipeedia
Jordan Peterson (2017)

Jordan Bernt Peterson (sündinud 12. juunil 1962 Kanadas Alberta provintsis Edmontonis) on Kanada psühholoog ja kultuurikriitik.

Ta oli Toronto Ülikooli psühholoogiaprofessor ja on kliiniline psühholoog. Ta püüab mõista, kuidas totalitarism tekib ja toimib, mistõttu teda huvitavad peamiselt isiksusepsühholoogia, ideoloogiapsühholoogia ja religioonipsühholoogia. Ta on mõjutanud väga oluliselt avalikku debatti ühiskondlike väärtussuundumuste üle, eriti mis puudutab Põhja-Ameerika ülikoolide humanitaarvaldkonna ideologiseeritust. Avalikkuse huviorbiiti sattus ta esmalt 2016. aastal, kui kritiseeris seadusemuudatust, mille eesmärgiks oli sooidentiteedi ja sooväljenduse sidumine Kanada Inimõiguste seadustega. Pärast seda on ta kiiresti väga tuntuks saanud ja teda on juba nimetatud läänemaailma praegu kõige mõjukamaks avalikuks intellektuaaliks[1]. Tuntud poliitilise korrektsuse ja uusvasakpoolsete suundade terava kriitikuna.

Haridus ja töö[muuda | muuda lähteteksti]

Jordan B. Peterson asus pärast kohaliku keskkooli lõpetamist (1979) õppima ühiskonnateadusi ja inglise kirjandust, aga läks peagi üle Alberta Ülikooli ja sai seal 1982. aastal esimese astme kõrghariduse. Pärast seda reisis ta aasta Euroopas, kus puutus vahetult kokku Teise Maailmasõja järelmõjude ja täies hoos külma sõjaga. See tekitas temas küsimusi, kuidas sellised situatsioonid formeeruvad ning kasvas huvi psühholoogia vastu[2]. Euroopast naasis ta Alberta Ülikooli, kus õppis psühholoogiat ja uuris alkoholi mõjuga seotud protsesse, ja sai 1984. aastal bakalaureuse kraadi[3]. 1985. kolis ta Montreali ja astus McGilli Ülikooli, kus kaitses 1991. aastal doktorikraadi kliinilises psühholoogias. Järeldoktorantuuris oli ta McGilli Ülikooli Douglase nimelises haiglas. Aastatel 1993–1998 õpetas Jordan B. Peterson Harvardi Ülikoolis ning alates 1998. aastast töötab ta psühholoogiaprofessorina Toronto Ülikoolis[4]. Ta on avaldanud (kaas)autorina üle saja teadusartikli ja tal on rohkem kui kakskümmend aastat praktikat kliinilise psühholoogina[5]. Aastal 2004 jooksis kanalil TV Ontario 13-osaline sari, mis põhines Jordan B. Petersoni raamatul "Tähenduse teejuhid: Usu arhitektuur"[6].

Maailmavaade[muuda | muuda lähteteksti]

„Poliitiliselt hoiakult olen ma klassikaline Briti liberaal. Temperamenditüübilt on mul kõrge avatus, mis asetab mind vasakule, samas on mul kõrge kohusetundlikkus, mis paigutab mind paremale. Filosoofiliselt pooldan individualismi, mitte kollektivismi, olgu see siis parem või vasak. Metafüüsiliselt olen ma Ameerika pragmatist, kes on tugevalt mõjutatud Freudi ja Jungi psühhoanalüütilisest lähenemisest ja kliinilistest psühhoterapeutidest, kes on jätkanud nende teed“.[7]

Tema enda sõnul on talle väga tugevat mõju avaldanud Fjodor Dostojevski, Aleksander Solženitsõn, Friedrich Nietzsche, Carl Gustav Jung, George Orwell, Aldous Huxley, Viktor Frankl, Mircea Eliade, Jean Piaget jt. 15 teda enim mõjutanud raamatu hulgas on ka Eesti päritolu neuroteadlase Jaak Panksepa raamat „Affective Neuroscience“.[8]

Ühiskondlik mõju[muuda | muuda lähteteksti]

Tema populaarus ja tuntuse kiire kasv algas pärast seda, kui ta 2016. aasta sügisel postitas veebisaidile YouTube videod, kus kritiseerib teravalt sama aasta kevadel vastu võetud seadust (Bill C-16), mis seob sooidentiteedi ja sooväljenduse Kanada inimõiguste seadustega ning millega kriminaliseeritakse isiku poole pöördumine teise asesõnaga kui see, millega tudeng end indentifitseerib (misgendering – probleem, mis sooneutraalses eesti keeles ei saa tekkidagi), sealhulgas kunstlike uudissõnadega, mis peaks viitama transseksuaalsetele ja muudele mittebinaarsetele sooidentifikatsioonidele[9][10]. Veelgi tuntumaks sai ta pärast Suurbritannia telekanalis Channel 4 antud intervjuud Cathy Newmanile 16. jaanuaril 2018, mida vaatati YouTube'is juba esimestel nädalatel mitu miljonit korda (22. 02.2017 seisuga ca 7,5 miljonit vaatamist).[11]

Kirjandus eesti keeles[muuda | muuda lähteteksti]

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Tähenduse teejuhid: usu arhitektuur" – Peterson, Jordan B. (1999). "Maps of Meaning: The Architecture of Belief". Routledge.
  2. "12 reeglit eluks: vastumürk kaosele" – Peterson, Jordan B. (2018). "12 Rules for Life: An Antidote to Chaos". Penguin Random House.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Jordan B. Peterson abiellus aastal 1989 Tammy Robertsiga, neil on poeg ja tütar[9].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]