Henry III

Allikas: Vikipeedia
Henry III of England - Illustration from Cassell's History of England - Century Edition - published circa 1902.jpg

Henry III (1. oktoober 1207, Winchesteri loss – 16. november 1272, Westminster) oli Inglismaa kuningas, Iirimaa isand ja Akvitaania hertsog 1216–1272. Kuna keskajal ei kasutatud kuninga nime järel numbrit, tundsid kaasaegsed teda Winchesteri Henryna.

Henry III isa oli kuningas John Maata ja ema Angoulême'i Isabella, ta oli isa surma järel võimule saades 9-aastane, kuni 1227. aastani valitsesid tema eest sisuliselt regendid.

Hoolimata pikast valitsusajast, olid ta isiklikud saavutused nõrgad ja poliitilisel ning sõjaliselt oli ta ebaõnnestunud. Kuid Inglismaa edenes siiski majanduslikult ja Henry III ajal rajati Westminster (valitsuste linnaosa Londonis), kuhu ta rajas oma valitsuse ning kuhu tekkis klooster Edward Usutunnistaja auks. Henry III valitsusajal 1258. aastal moodustati kuninga juures salanõukogu (Privy Council), mis koosnes 15 mehest, kes olid spetsiaalselt selleks valitud ülikute poolt, kuninga nõuandva organina ja riigivalitsemise järelevalveks.

Henry III võttis trooni populaarse 1. Pembroke earl William Marshali regendiameti ajal, aga Inglismaa, mille ta sai, oli ta isa ajal läbinud mitmeid drastilisi muutusi. Suure osa oma valitsusajast võitles ta parunitega Magna Charta ja kuninglike õiguste pärast ning oli viimaks sunnitud 1264. aastal kokku kutsuma esimese parlamendi. Henry III ebaõnn jätkus ka mandril, kus ta püüdis taastada Inglismaa kontrolli Normandia, Anjou ja Akvitaania üle.

Abielu[muuda | muuda lähteteksti]

Henry III oli abielus Aix-en-Provence'is Provence'i krahvi Ramon Berenguer IV ja Savoia Beatrice'i tütre, Provence'i Eleanoriga ning selle liidu kaudu tõusid paljud Henry Prantsusmaal elavad sugulased kõrgematele positsioonidele.

Lapsed[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev:
John Maata
Inglismaa kuningas
12161272
Järgnev:
Edward I