Itaalia peaminister

Allikas: Vikipeedia

Itaalia peaminister (õieti Ministrite Nõukogu esimees; itaalia keeles: Presidente del Consiglio dei ministri) on Itaalia konstitutsiooni artiklite 92, 93, 94, 95 ja 96 järgi tegutsev Itaalia valitsuse juht. Itaalias kuulub täidesaatev võim ministrite nõukogule, mida juhib peaminister. President määrab peaministri ja tema ettepanekul ka valitsuse liikmed. Valitsusel peab olema ametisse astumisel parlamendi mõlema koja toetus. Oma tegevuses on valitsus vastutav parlamendi ees, tema tegevus lähtub reeglina parlamendi enamuse tahtest.

Itaalia keeles on peaminister "primo ministro", kuid Itaalias kutsutakse teda otsetõlkes Ministrite Nõukogu esimeheks. Teiste riikide peaministreid kutsutakse Itaalias siiski tiitliga primo ministro.

Aastatel 2006–2008 oli peaminister Romano Prodi, endine Euroopa Komisjoni president ja vasaktsentristliku koalitsiooni liider.

Ühendatud Itaalia ajaloo noorim peaminister oli Matteo Renzi, kes pidas seda ametit aastatel 2014–2016.[1]

22. oktoobrist 2022 on peaminister Giorgia Meloni. Enne teda oli 13. veebruarist 2021 Itaalia peaminister Mario Draghi, endine Euroopa Keskpanga president.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Vanus ametisse nimetamisel: 39 aastat, 1 kuu; Benito Mussolini oli ametisse nimetamisel 2 kuud vanem.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]