Itaalia parlament

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Itaalia
Emblem of Italy.svg

See artikkel on osa sarjast:
Itaalia poliitika ja valitsemine

Itaalia parlament (Itaalia keeles: Parlamento Italiano) on Itaalia seadusandlik organ. Ta on kahekojaline parlament, mis koosneb saadikutekojast (Camera dei Deputati) ehk alamkoda ja senatist (Senato della Repubblica) ehk ülemkoda. Kokku kuulub parlamenti 945 valitud saadikut. Saadikutekojas on 630 saadikut (deputati) ja senatis 315 saadikut (senatori)ning valitakse üldistel ja otsestel valimistel viieks aastaks.

Alates 2005 aastast on mõlema koja valimistel kasutusel proportsionaalne valimissüsteem. Enamuse saab koalitsioon, mis valitakse saadikutekojas üleriiklikul tasandil ning senatisse regionaalsel tasandil.

1948 aasta Itaalia konstitutsioon sätestas Itaalia parlamendis kahekojalisena ja mõlemal on võrdsed õigused ja kohustused. See on üks vorm parlamentaarsest demokraatiast - niinimetatud "täiuslik bikameralism". Kaks koda on üksteisest sõltumatud ja ei või taasühineda, välja arvatud juhul, mis on kirjas konstitutsioonis. Saadikutekojas on 630 liiget (suurim arv maailmas, kui Hiina välja arvata) ja senatis on 315 valitud kandidaati ning ja mõned eluaegsed senaatorid nagu endine presidendid ja kuni viis inimest, kelle määrab president, kuna nad on andnud olulise panuse riigi saavutustes sotsiaalses või teaduslikus arengus. Alates 15. mai 2006 on seal seitse elutöö senaatorit, millest kolm on endised presidendid.

Parlamendi peamine üleasnne on olla seadusandlik jõud. Selleks, et seaduse eelnõud saaksid seaduse jõu, peavad selle heaks kiitma mõlemad kojad üksteisest sõltumatult. Kui üks koda on seaduse läbi arutanud, parandanud ja heaks kiitnud või tagasi lükanud, siis teine koda võib sellesse veel parandusi teha ja kas heaks kiita või tagasi lükata. Kui seadus kiidetakse teises kojas heaks, aga tehakse parandusi, läheb see tagasi esimesse kotta. Parlamendi poolt vastu võetud seadused kinnitab Itaalia president ja siis saab see kehtivaks seaduseks.

Selleks, et president saaks heaks kiita uue valitsuse, peab see saama eelneva heakskiidu mõlamalt parlamendi kojalt. Parlament võib ka iga hetk korraldada uue usaldushääletuse valitsusele.

Parlamendi mõlema koja ühine istung kinnitab ametisse Itaalia presidendi.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]