Imbi Paju

Allikas: Vikipeedia

Imbi Paju (sündinud 3. juunil 1959) on eesti kirjanik, ajakirjanik ja filmirežissöör. Ta elab Soomes ja Eestis.

Imbi Paju Turu kirjandusmessil, 2009

Imbi Paju on õppinud Viljandi Kultuurikoolis, Tartu Muusikakoolis, Eesti Humanitaarinstituudis, Helsingi ülikooli riigiteaduskonnas (1990–1995), Svenska Österbottens Folkakademis ja Helsingi teatrikõrgkoolis häälemeiserlikkuse koolitusel.

Ta on töötanud Vanemuises koorisolistina, Eesti Raadio ja Televisiooni segakooris ning erinevate telekanalite ja ajalehtede kaastöötajana nii Eestis kui ka Soomes. Teinud dokumentaal- ja kultuurisaateid ETVs ja TV1-s.

1999. aastal algatas Imbi Paju oma kodukülas Võtikveres iga-aastase kirjandusürituse Võtikvere raamatuküla. 2001. aastal sai ta president Lennart Merilt Võtikvere raamatuküla loomise ja kohaliku elu edendamise eest Valgetähe medali.

2007. aastal sai Imbi Paju president Toomas Hendrik Ilveselt Valgetähe V klassi teenetemärgi oma filmide, ajakirjandusliku töö ja kohaliku elu edendamise eest Jõgevamaal.[1]

2006. aastal 2006 ilmus Soomes Imbi Paju raamat "Tõrjutud mälestused" ("Torjutut muistot"). Raamat sai Soomes bestselleriks ja sellest on ilmunud juba viis trükki. 2007. aastal ilmus teos eestikeelsena ja samal aastal ka rootsi keeles[2]. Teos on olnud Rootsi gümnaasiumide "Elava ajaloo" õppeprogrammi soovitusnimestikus, mille eesmärk on lisaks holokaustile ja rassismile valgustada õpilasi ka kommunismi kuritegudest ja olemusest[3]. 2009. aastal ilmus raamat "Tõrjutud mälestused" inglise keeles ("Memories Denied")[4] ja märtsis 2010 vene keeles [5] ja aastal 2014 oktoobris saksa keeles.

Imbi Paju on oma 1. novembril 2005 esilinastunud ajaloolis-psühholoogilise dokumentaalfilmiga "Tõrjutud mälestused" ja selle taustaks kirjutatud raamatuga esinenud rahvusvahelistel filmifestivalidel ning kommunismi ja totalitarismi käsitlevatel rahvusvahelistel seminaridel Euroopas, Aasias ja USAs. 2006. aastal toimunud Pärnu rahvusvahelisel antropoloogiafilmide festivalil sai Imbi Paju film rahvusvaheliselt žüriilt parima Eesti dokumentaalfilmi tiitli. 2009. aastal sai see film Eesti filmipäevade preemia ja Kanadas Torontos toimund Estdoci filmifestivalil publiku preemia.

2009. aasta märtsis ilmus Imbi Pajul Soomes koostöös kirjanik Sofi Oksaneniga küüditamise 60. aastapäeva puhul artiklikogumik "Kõige taga oli hirm. Kuidas Eesti kaotas oma ajaloo ja kuidas see saadakse tagasi." Teos sai 2009. aastal Helsingin Sanomat kriitikutelt tunnustuse kui enim tähelepanu saanud teatemeteos. Sama aasta detsembris ilmus raamat eestikeelsena pealkirjaga "Kõige taga oli hirm".

Novembris 2009 esilinastus Helsingis, Tallinnas ja Brüsselis Imbi Paju uus psühholoogilis-ajalooline dokumentaalfilm "Soome lahe õed". 2011 ilmus Pajult dokumentaaromaan "Soome lahe õed. Vaadates teiste valu", mis on ilsaks eesti keele ilmunud ka soome ja rootsi keeles.

Edward Lucas The Economisti ajakirjanik ja Venemaa ekspert on kirjutanud Imbi Paju inglise ja saksakeelse Tõrjutud mälestuste eessõnas: " Eesti poliitikutel ja diplomaatidel on palju ära teha, et tugevdada kaitseväge ning julgeolekualaseid suhteid teiste riikidega. Aga on ka teine rinne: pehme jõud. Selles etendavad oma osa sellised raamatud, nagu on näiteks Imbi Paju „Tõrjutud mälestused”, tuues esile selle, mis on see, mille eest me võitleme. 

2014. aasta Euroopa Parlamendi valimistel kandideeris ta Erakonna Eestimaa Rohelised nimekirjas ja sai 297 häält.[6]

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

 • 2005 Dokumentaalfilm "Tõrjutud mälestused" (YLE, Fantasiafilm, Allfilm, ETV)
 • "Tõrjutud mälestused", Eesti Entsüklopeediakirjastus 2007, ISBN 9789985702789 (ilmunud eesti, soome, rootsi, vene ja inglise keeles, 2014 oktoobris ilmub saksa keeles)
 • "Kaiken takana oli pelko. Kuinka Viro menetti historiansa ja kuinka se saadaan takaisin." (koostanud koos Sofi Oksasega), WSOY, Helsingi 2009, ISBN 978-951-0-35111-6
 • Kõige taga oli hirm (Sofi Oksanen, Imbi Paju) EPL kirjastus 2010
 • Artiklitekogumik "Uued mütoloogiad. Tänase Eesti enesekuvand ja koht Euroopas" (toim Martin Kala) Imbi Pajult artikkel "Meie hääl ja identiteet Põhjatähe all" 2008
 • Imbi Paju eessõna teosele "Eestlased ja juudid". Elhonen Saks 2008
 • 2009 dokumentaalfilm "Soome lahe õed" (YLE FST,Allfilm, Filmmagica ja ETV)
 • 2012 psühhoajalooline esseeraamat Soome lahe õed. Vaadates teiste valu. (Suomi/ Like 2011 ja HeaLugu/2012, Atlantis (Rootsi)/2014 )

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. "Kes? Mis? Kus?" 2008, lk. 375
 2. Imbi Paju. Förträngda minnen. Atlantis, Malmö 2007
 3. Elav ajalugu (rootsi keeles)
 4. "Memories Denied" blogi (inglise keeles)
 5. "Отвергнутые воспоминания" Eesti Ensüklopeediakirjastuse kodulehel (vene keeles)
 6. http://ep2014.vvk.ee/mandates.html

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]