Gotthilft Traugott Hahn
Gotthilft Traugott Hahn (13. veebruar (1. veebruar) 1875 Rõuge – 14. jaanuar 1919 mõrvatud Tartu Krediidikassa keldris) oli Eesti vaimulik ja teoloog, usuteaduse professor.
Elulugu
[muuda | muuda lähteteksti]Ta sündis vaimuliku, Rõuge Maarja koguduse ja Tallinna Oleviste koguduse õpetaja Elieser Traugott Hahni 12-lapselise pere kolmanda lapsena. Kaks esimest venda surid imikuna.[1]
Ta õppis gümnaasiumis Tallinnas, St. Petri-Schules Peterburis ning aastatel 1893–1897 Tartu Ülikooli ja Göttingeni Ülikooli usuteaduskondades. Ta astus aastal 1918 korporatsiooni Arminia Dorpatensis. Vaimuliku prooviaasta oli Göttingenis.
Ta oli aastatel 1899–1902 Tallinna Oleviste koguduse adjunktõpetaja ja 1902–1919 Tartu Ülikooli koguduse õpetaja.
Ta oli aastatel 1902–1919 Tartu Ülikooli usuteaduskonna õppejõud: alates 1902. aastast ajaloolise usuteaduse eradotsent ja 1909. aastast praktilise usuteaduse professor.
Martüürium
[muuda | muuda lähteteksti]Tartu langes Punaarmee kätte 22. detsembril 1918. Ligi nädal aega olid linnas peremeest mängida saanud Tartu enamlased. 28. detsembril jõudis Tartusse Eesti Töörahva Kommuuni Nõukogu esindaja Albert Tiimann koos kolme kaaslasega.
30. detsembriks koostas Tartu uus võimukandja esimesed sundmäärused ning pani need ka kohe kehtima. Kõigepealt keelustati ETK Nõukogu juba varasema dekreedi põhjal nüüd ka Tartus jumalateenistuste pidamine ning igasugune muu ametlik usukommete täitmine.
Pärast Tartu hõivamist bolševike vägede poolt vahistati linnas 24 päeva jooksul umbes 500 inimest, kes paigutati Tartu Krediidikassa keldrisse Kompanii tänav 5. 14.–15. jaanuaril 1919 vabastati Tartu ning enne lahkumist hukkasid bolševikud komissaride (Kull, Rästas, Otter) juhtimisel 20 väljavalitud vangi, nende seas esimese eesti õigeusu piiskopi Platoni, ülempreestrid Mihhail Bleive ja Nikolai Bežanitski, usuteaduse professori Gotthilft Traugott Hahni ja Tartu Jaani koguduse pastori Moritz Wilhelm Paul Schwartzi.
Isiklikku
[muuda | muuda lähteteksti]Gotthilft Traugott Hahn oli abielus, abikaasa Gerta Ernestine Anna Hahn (neiuna von zur Mühlen). Neil oli kolm tütart ja üks poeg. Poeg Wilhelm Hahn oli teoloog ja poliitik. Vend Carl Hugo Hahn oli Harju-Risti ja Nissi pastor, hiljem pastor Saksamaa idaosas ja aastatel 1947–1957 Sacheni piiskop. Isa Elieser Traugott Hahn oli Valjala, Rõuge ja Tallinna Oleviste koguduse pastor, vanaisa Carl Hugo Hahn oli misjonär Lõuna-Aafrikas hererode juures. Õemees Woldemar Paul Sielmann oli Pärnu Nikolai koguduse ja Tallinna Oleviste koguduse abiõpetaja.
Teoseid
[muuda | muuda lähteteksti]- Evangelisation und Gemeinschaftspflege: mit besonderer Berücksichtigung der Lutherischen Kirche Russlands. T. 1.: Die Evangelisation. Reval: Verlag von Franz Kluge, 1909. (Dorpat: Druck von C. Mattiesen, 1908). ('Evangelisatsioon ja osadusehoidmine. Eriti arvestades Venemaa luterlikku kirikut, 1. osa: Evangelisatsioon')
- Glaubet an das Licht! Ein Jg. Predigten. Gütersloh: Bertelsmann, 1920. ('Uskuge valgusse! Aastakäik jutlusi')
- Was bedeuten für uns Kirche und Bibel: fünf Predigten. Heilbronn: Salzer, 1931. ('Mida tähendavad meile kirik ja piibel. Viis jutlust')
Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ Gotthilft Traugott Hahn Vaimulike elulood. EELK (vaadatud 25. septembril 2015)