Mine sisu juurde

Fleckeby

Allikas: Vikipeedia
Fleckeby

Vapp

Pindala: 12,3 km² (2017)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 2135 (31.12.2022)[2] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 173 in/km²
Fleckeby paiknemine

Fleckeby (taani keeles Flækkeby) on vald ja asula Saksamaal Schleswig-Holsteini liidumaal Rendsburg-Eckernförde kreisis Schlei-Ostsee maakonnas.

Fleckeby asetseb Schlei ääres umbes poolel teel Schleswigi ja Eckernförde vahel. Lõuna poole jäävad Hütteni mäed.

Valla pindala on 12,31 km².

Elanike arv oli 2095 (seisuga 31. detsember 2012) ja 1808 (seisuga 30. juuni 2005). Rahvastiku tihedus on 170 in/km².

Fleckeby on Lõuna-Schwanseni keskus. See on puhkepiirkond.

Valla majanduskeskus mahub umbes 200 ruutmeetrile.

Kõrgus merepinnast on kuni 4 m.

Nimi[muuda | muuda lähteteksti]

Fleckeby nimi pärineb taani keelest. Umbes 1200 kulges taani keeleala lõunapiir Eckernförde lahest piki Hütteni mägede Jageli ja Busdorfi vahel Dannevirkeni.

Küla esmakordsel mainimisel 1196 oli küla nimi Fekabicol (vanataani sõnadest feka ('soorohi') ja bi ('küla') ning lühendist col ladina sõnast colonia ('asundus').

Haldus[muuda | muuda lähteteksti]

Praegune Fleckeby vald tekkis 1974, kui liideti Götheby-Holmi vald ja Fleckeby vald.

Vallaesinduses on 13 kohta. Pärast 2003. aasta kohalikke valimisi oli vallaesinduses Fleckeby Vabal Valijateühendusel (Freie Wählergemeinschaft Fleckeby) 6 kohta, Saksamaa Sotsiaaldemokraatlikul Parteil 3 kohta Kristlik-Demokraatlikul Liidul 3 kohta ja Rohelistel 1 koht.

Vallaesinduses on neli komisjoni: ehitus-, planeerimis- ja keskkonnakomisjon (7 liiget), finants- ja turismikomisjon (7 liiget), noorsoo-, spordi-, kultuuri- ja sotsiaalkomisjon (7 liiget) ning eelarve kontrollimise komisjon (5 liiget).

Vallavanem (Bürgermeister) on Ursula Schwarzer. Varem oli vallavanem Heinrich Hauschildt.

Ehitus[muuda | muuda lähteteksti]

Et Fleckeby on ümbritsetud maastikukaitsealadega, rajatakse uusehitised peamiselt Götheby-Holmi (Haller Wegi ja Satower Wegi).

Teenindus[muuda | muuda lähteteksti]

Fleckebys on maakonnavalitsus, politsei, postkontor, kirik, spordirajatised, lasteaiad, erikauplused, arstid, apteek, hoiukassa ning käsitöö-, tööndus- ja teenindusettevõtted.

Liiklus[muuda | muuda lähteteksti]

Asulat läbib maantee B 76. Fleckebysse pääseb ka kiirteed Bundesautobahn 7 pidi.

Bussid Schleswigist ja Eckernfördest käivad iga tund.

Fleckebysse pääseb ka mööda raudteed, mööda jalgrattateid ning purje- või mootorpaadiga mööda Schleid.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Fleckeby kooliühing, mis koosneb Fleckeby, Güby, Hummelfeldi ja Koseli vallast, peab ülal neljaklassilist algkooli. Põhikoolis käiakse Riesebys. Edasi õpitakse Eckernfördes ja Schleswigis.

Tähised[muuda | muuda lähteteksti]

Ametlik vallavõti on 01 0 58 052.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Nooremal kiviajal umbes 6000 aastat tagasi asusid ümberkaudsed kütid-korilased paiksete talupoegadena Fleckebyd ümbritsevatele kõrgendikele elama. Palju arheoloogilisi leide pärineb ka pronksiajast (1700–500 eKr) ja rauaajast (500 eKr – 400 pKr).

Anglite Inglismaale väljarändamise ajast alates asustuse märgid lakkavad.

Kui tekkis viikingite tee Põhjamerelt Läänemerele ning rajati kaubalinn Hedeby, sõitsid uued elanikud paatidel Hüttener Ausse ning asusid elama Fleckebysse ja Göthebysse, kus kindel maa ulatus veeteeni välja.

Need inimesed kõnelesid taani keelt. Kui koos Holsteini aadlikega saabusid alares umbes 1300. aastast lõuna poolt kaupmehed, hakati kõnelema alamsaksa keelt.

Fleckebyd on kirjalikult esmamainitud 1196 Schleswigi Michaeli kloostri (Michaeliskloster) laialisaatmise ürikus, mis koostati Taani kuninga Knudi nimel. Paavst ise sekkus munkade tülisse. Fleckebyd mainiti sellepärast, et küla vahetas omanikku. Seda juhtus hiljem veel mitu korda. Toona kuulus Fleckeby küla Michaeli kloostri valduste kolmandiku hulka, mis 1196 anti üle Guldholmi kloostrile Langsee ääres Angelni poolsaarel. Lähtudes sellest tähistas Fleckeby 1996 oma 800. aastapäeva, kuigi küla on tegelikult vanem.

Alles 19. sajandil lisandusid Hüttener Au äärsetele küladele praeguse kaubanduse ja käsitööga seotud hooned praeguses keskuses maantee ääres Brambergi künkal.

Pärast teist maailmasõda ehitati küladesse uusi maju ja nende pindala kahekordistus.

Vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Fleckebys koolimaja kõrval asub Schleswig-Holsteini üks väheseid säilinud herred'i foogti residentse Lõuna-Schleswigis. See täitis umbes maakonnavalitsuse ja -kohtu ülesandeid. Seal on liidumaa toetusel restaureeritud ja seal asub väike koduloomuuseum, mis näitab herred'eid Schleswigi hertsogiriigis.

Haldusüksus oli Hütteni herred, mis oli 12.–19. sajandini Schleswigi hertsogiriigi koosseisus.

Hoone rajati 1856 ning see oli 1868. aastani Hütteni herred'i residents ja ametikorter.

Turism[muuda | muuda lähteteksti]

Fleckeby vald nimetab end puhkevallaks. Aastal 2000 võitis vald Schleswig-Holsteini võistluse "Unser Dorf soll schöner werden - Unser Dorf hat Zukunft" ("Meie küla peab saama kaunimaks – meie külal on tulevikku").

Fleckeby on puhkepiirkond, kus saab harrastada matkamist, ratsutamist, golfi, tennist, purjetamist ja õngitsemist. Kaks purjepaatide sadamat on Große Breite lõunakaldal.

Lähema ümbrusega tutvumiseks on neli matkarada pikkusega 3,2–8,6 km.

Keset Götheby-Holmi rapsipõlde on vaateonn.

Vallas on surfi- ja ujumisrand (Holmi rand).

Asumid[muuda | muuda lähteteksti]

Tänavad[muuda | muuda lähteteksti]

Ligikaudne kaugus lähematest asulatest[muuda | muuda lähteteksti]

Sõprusvallad[muuda | muuda lähteteksti]

Fleckeby valla sõprusvallad on Hall bei Admont Austrias Steiermargis (1982. aastast) ja Satow Saksamaal (1990. aastast).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]