Saksamaa Kristlik-Demokraatlik Liit

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Kristlik-Demokraatlik Liit)
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Saksamaa Liitvabariigi parteist; Saksa Demokraatliku Vabariigi partei kohta vaata artiklit Kristlik-Demokraatlik Partei (Ida-Saksamaa)

Saksamaa Kristlik-
Demokraatlik Liit
Christlich Demokratische
Union Deutschlands
Cdu-logo.svg
Esimees Angela Merkel
Asutamine 1945
Peakorter Konrad Adenaueri maja (Klingelhöferstraße 8, Berliin)
Ideoloogia Liberaalne konservatism
Koduleht www.cdu.de

Saksamaa Kristlik-Demokraatlik Liit (saksa keeles Christlich Demokratische Union Deutschlands, lühend CDU) on 1945. aastal asutatud erakond Saksamaal, mis ideoloogiliselt liigitub kristlik-demokraatlike ja konservatiivsete erakondade hulka.

Euroopa tasandil kuulub Kristlik-Demokraatlik Liit Euroopa Rahvaparteisse.

Partei esimees on praegune Saksamaa liidukantsler Angela Merkel.

Kui Saksamaa oli pärast Teist maailmasõda okupeeritud, tekkisid ülesaksamaalised poliitilised erakonnad. Nende hulgas muutus eriti mõjuvõimsaks pärast sõda loodud konservatiivne Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU), mille lähimaks liitlaseks sai Baierimaal tegutsev Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU).

Positsioon Saksamaa poliitilisel maastikul[muuda | muuda lähteteksti]

CDU ja CSU liidu põhiliseks vastaseks kujunes vasakpoolne Saksamaa Demokraatlik Partei (SPD).Veidi hiljem tekkis liberaalne Vaba Demokraatlik Partei (FDP), mis liikmete arvu poolest jäi küll eelmainituile tugevasti alla, kuid sellegipoolest mängis tähtsat rolli riigi poliitilises elus. Vabad demokraadid on kuulunud valitsuskoalitsioonidesse koos CDU või SPD-ga. Taastati ka ametiühingute ning teiste ühiskondlike organisatsioonide tegevus.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]