Erinevus lehekülje "Idakirik" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 17 baiti ,  3 aasta eest
resümee puudub
P
{{ToimetaAeg|kuu=oktoobermai|aasta=20142017}}
{{keeletoimeta}}
'''Idakirikud''' on [[kristlik]]<nowiki/>ud organisatsioonid [[idamaad]]<nowiki/>es, mis ei ühinenud [[bütsants]]<nowiki/>i [[riigikirik]]<nowiki/>uga. Laiemalt on idakirikuteks peetud kõiki Euroopast ida pool olevaid kirikuid (vastand ida – lääs). Kitsamalt on/olid idakirikud [[süüria keel]]e vahendusel või mõne [[rahvuskirik]]u vormis [[Kesk-Aasia]]s levinud kristlikud organisatsioonid.
Laiemalt on idakirikuteks peetud kõiki Euroopast ida pool olevaid kirikuid (vastand ida lääs). Kitsamalt on/olid idakirikud süüria keele vahendusel või mõne rahvuskiriku vormis Kesk-Aasias levinud kristlikud organisatsioonid.
 
Tunnused:
* Levisid [[Rooma Impeeriumimpeerium]]i ida osasidaosas ([[Süüria]]s, [[Egiptus]]es) või väljaspool impeeriumi ([[Iraan]]is, [[India]]s, [[Turkmeenia]]s, [[Hiina]]s).
* Levisid [[idamaad|idamaades]]es väljaspool kreekakeelset [[hellenism|hellenistlikhellenistlikku kultuuriruumkultuuriruumi]].
* Lähtusid Süüriast ja pidasid jumalateenistust [[süüria keel]]<nowiki/>eskeeles (v.a [[koptid]] Egiptuses).
* Võtsid kohe kristluse levitamisel kasutusele rahvuskeele ja muutusid [[rahvuskirik]]<nowiki/>uteksrahvuskirikuteks ([[Armeenia]]s, [[Etioopia]]s).
Idakirikute liigitus:
* Idaida õigeusu kirikud (enam-vähem seotud [[Konstantinoopoli Õigeusu Kirik|Konstantinoopoli patriarhaadiga]]);
* [[orientaalsed kirikud]] ([[monofüsiidid]] ja [[nestoriaanid]]);
* [[uniaatkirikud]];
Anonüümne kasutaja

Navigeerimismenüü