Idamaad

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib piirkonnast; festivali kohta vaata artiklit Orient (festival)

Idamaad ehk orient kõige laiemas tähenduses on regioon, mis hõlmab Lähis-Ida, Kesk-Aasiat ja Kaug-Ida. Mõiste on tekkinud Euroopa kultuuriloos, vastandades Ida kultuure Läänele, mis hõlmab eelkõige Euroopat, kuid mõnes kontekstis ka Ameerikat. Kitsamas tähenduses peetakse Idamaade all silmas Kaug-Ida.

"Idamaad" kui Aasia

Algselt vastandati Idamaid kristlikule Euroopale, kuid Ameerika koloniseerimisega muutus Lääne ja Ida vastandus globaalseks. Idamaade mõistega on rõhutatud kultuurilisi, usulisi ja rassilisi erisusi. Seda kasutatakse laialdaselt ka orientalismis, mis marginaliseerib "mitte-Lääne" kultuure eksootilisusega. Sageli on Idamaadele peetud omaseks ühiskondlikkust ja totalitaarsust (vastandina Lääne individualismile ja demokraatiale). Mil määral Idamaid tegelikult ühtseks regiooniks saab pidada, on vaieldav.

Külma sõja ajal arvati lääneriikide seast tihtipeale välja ka Nõukogude Liidu mõjusfääri jäänud Ida-Euroopa, ehkki see piirkond ei kuulu ka Idamaade hulka. Venemaa asendit Ida ja Lääne vahel on tõlgendatud mitmeti nii Läänes kui ka Venemaal endal: Venemaad on peetud vahel Läände ja vahel Itta kuuluvaks, ent mõnikord ka omaenda "kolmandat teed" järgivaks.

Idamaade kultuur[muuda | muuda lähteteksti]

"Idamaad" kui Kaug-Ida, mis koosneb kolmest kattuvast alast: Ida-Aasia, Kagu-Aasia ja Lõuna-Aasia
Kaug-Ida ja muu maailma usulisi erinevusi näitab maailma kahe suurema religioonirühma, dharmareligioonide ja abrahamlike religioonide geograafiline jaotus
 Pikemalt artiklis Aasia kultuur

Idamaade kultuur hõlmab palju eri traditsioone ja teemasid. Mõned olulisemad neist on:

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Ankerl, Guy (2000). Global communication without universal civilization. INU societal research. Kd Vol.1: Coexisting contemporary civilizations : Arabo-Muslim, Bharati, Chinese, and Western. Geneva: INU Press. ISBN 2-88155-004-5. {{cite book}}: parameetris |volume= on üleliigne tekst (juhend)