Läänemeri: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 2621 baiti ,  6 aasta eest
resümee puudub
Resümee puudub
 
[[Pilt:BalticSea March2000 NASA-S2000084115409 md.jpg|pisi|Läänemeri märtsis 2000]]
'''Läänemeri''' ehk [[Limneameri]] (nimi "Balti meri" on ebasoovitatav<ref>[http://www.eki.ee/cgi-bin/mkn8.cgi?form=mm&lang=et&kohanimi=balti+meri&f2v=Y&keel=&f3v=Y&allikas=&staatus=&nimeliik=&maakond=&vald=&kihelkond=&asum=&f10v=Y&f14v=Y&of=tb KNAB]</ref>) on [[Atlandi ookean]]i [[sisemeri]], mis piirab [[Eesti]]t põhjast ja läänest. Teised Läänemere-äärsed riigid on [[Läti]], [[Leedu]], [[Poola]], [[Saksamaa]], [[Taani]], [[Rootsi]], [[Soome]] ja [[Venemaa]].
 
== Läänemere nimi Läänemere-äärsete rahvaste keeltes ==
Läänemerd ühendavad [[Põhjameri|Põhjamerega]] madalad ja kitsad [[Taani väinad]]. Mõned loevad Läänemere osaks ka [[Kattegati väin]]a Taani ja Rootsi vahel.
 
== Füüsiline iseloomustus ==
Läänemere pindala on 373 000 km<sup>2</sup>, koos Taani väinade ja Kattegatiga 415 266 km<sup>2</sup><ref name="Läänemeri">Autorite kollektiiv. 1995. Eesti loodus. [koost. Raukas, A.]. Eesti Entsüklopeediakirjastus ja Valgus. lk 228</ref>. Läänemere maht on 21 721 km<sup>3</sup>, keskmine sügavus on 52 m ja suurim 459 m ([[Landsorti süvik]])<ref name="Läänemeri" />.Vesi on selgepiiriliselt kihistunud; madala soolsusega üla- ja suhteliselt suure soolsusega süvakihi järsk üleminek (umbes 8‰ isohaliini juures) on mere lõunaosas 30–50, Soome lahe suus umbes 70 m sügavuses ja takistab oluliselt vee vertikaalset segunemist. Ülakiht jaotub suvel pindmiseks soojaks ja alumiseks külmaks veeks. Vee pinnakihi soolsus on Taani väinades 8–10 ja Läänemere avaosas 6–7‰ ning väheneb Soome ja Põhjalahe sopi suunas (väikseim 1–2‰).
 
== Läänemere nimi Läänemere-äärsete rahvaste keeltes ==
*[[eesti keel]]es ''Läänemeri''
*[[kašuubi keel]]es ''Bôłt''; ka ''Wiôldżé Mòrzé''
*[[leedu keel]]es ''Baltijos jūra''
*[[liivi keel]]es ''Vālda mer''
*[[läti keel]]es ''Baltijas jūra''; ka ''Dižjūra''
*[[poola keel]]es ''Bałtyckie Morze'', ''Bałtyk''
*[[rootsi keel]]es ''Östersjön''
*[[saami keel]]es ''Nuortamearra''
*[[saksa keel]]es ''Ostsee''
*[[soome keel]]es ''Itämeri''
*[[taani keel]]es ''Østersøen''
*[[valgevene keel]]es ''Балтыйскае мора''
*[[vene keel]]es ''Балтийское море''
 
Idaslaavlased kutsusid veel [[18. sajand]]il Läänemerd [[Varjaagid]]e mereks (vene Варяжское море; inglise ''Varangian Sea'').<ref>*[[John Mottley]] (1692–1750): The history of the life and reign of the Empress Catharine. Book 1. London [[1744]] [http://www.archive.org/search.php?query=creator%3A%22Mottley%2C%20John%2C%201692-1750%22 archive org] [http://books.google.com/books?id=WRMCAAAAYAAJ&pg=PA1#v=onepage&q=&f=false lk.1]</ref> Vanarooma allikates on Läänemerd nimetatud Sueebide mereks (''Mare Suebicum'').
 
== Liigestus ==
Anonüümne kasutaja

Navigeerimismenüü