Erinevus lehekülje "Mani" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 83 baiti ,  5 aasta eest
resümee puudub
(toim)
'''Mani''' (sündis 14.04.216 Tigrise äärses Mardinu linnas, Iraani riigis - 276 m.a.j) oli [[manilus]]<nowiki/>eks nimetatud õpetuse ja usundi rajaj. Mani elulugu on kirjas 4. sajandi Egiptusest pärit Kölni koodeksis. Iraanlane Mani kasvas üles zoroastrialasena ja liitus [[elkesaid]]<nowiki/>ega. 240 heideti ta välja ja ta elas mitu aastat [[India]]<nowiki/>s õppides tundma [[budism]]<nowiki/>i. Naastes [[Iraan]]<nowiki/>i hakkas end nimetama [[Jeesus]]<nowiki/>e apostliks ja Lohutajaks (pühaks vaimuks), kelle tulekut on lubatud [[Johannese evangeelium]]<nowiki/>is (16:7-8). Mani ühendas iraani [[kahesusõpetus]]<nowiki/>e ja [[Platonism|platonistliku]] kahesusõpetuse maailmast.
 
== Mani elu ==
Mani iraanlastest vanemad olid suursugust päritolu. Kahejõemaale saabusid Meediast. Mani ema nimi oli Marjam. Mani isa Pattak (kr Pattikos, ld Patecius) kuulus ristijate sekti (pole selge, kas olid [[elkesaid]], [[mandalased]] või mingi juudikristlik ristijatesekt). Mani sai sekti liikmems juba nelja aastaselt.
 
 
== Mani õpetus ==
Mani õpetust ja usundit nimetatakse [[manilus]] ehk manihheism. Multikultuurses [[Sassaniidid]]e suurriigis oli lisaks iraani usundile zoroastrismile, levinud ka [[juutlus]], [[kristlus]], [[budism]] ja [[bramanism]]. Mani pidas muinasiraani zoroastrismi, juutluse ja kristluse usundit üheks usuks. Mani õpetus sisaldas nimetatud usundite osi, aga manilus ei olnud erinevate usundite segu vaid iraani [[dualism]]<nowiki/>i ja platonismi filosoofia ühendus. Manilus oli esimene teadlik katse luua universaalne usund. Manilust nimetatakse esimeseks gnostiliseks usundiks. Gnoosis kujunes aaailmausundiksmaailmausundiks pärast Mani õpetust.
 
Mani õpetus sisu oli ilmutuses, mida varem olid väljendanud [[Sett]] ([[Aadam]]<nowiki/>a järeltulija), [[Noa]], [[Enoš]], [[Eenok]], [[Seem]], [[Aabraham]], [[Buddha]], [[Zarathustra]], [[Jeesus]], [[Paulus]] ja nüüd tema.
3822

muudatust

Navigeerimismenüü