Erinevus lehekülje "Eliit" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 96 baiti ,  15 aasta eest
resümee puudub
{{vaidlustatud}}
 
{{toimeta}}
 
'''Eliit''' on tulnud [[ladina keel]]est ''eligere'' - valima. [[Sotsioloogia]]s kasutatakse seda sõna kui ''élite'' ([[prantsuse keel]]est) ja see märgib suhteliselt väikesearvulistväikesearvuline gruppigrupp inimesi ühiskonnas, kes kasutavad prviligeeritud [[Sotsiaalne staatus|staatust]], mis tõstab neid kõrgemale inimestest, kes kuuluvad madalama staatusega [[grupp]]i.
 
Eliit paikneb paikneb [[stratifikatsioonSotsiaalne kihistumine|stratifikatsioonistruktuuri]]istruktuuri tipus, kuna talle kuulub ühiskonnas oluliseks ja väärtuslikuks peetud tunnuseid (päritolu, varandus, [[võim]] või haritus).
 
Eliitide uurimine sai alguse [[20. sajandisajand]]i alguses, esimesteks teoreetikuteks sellel alal olid [[Vilfredo Pareto]], [[Gaetano Mosca]] ja [[Roberto Michels]]. [[Politoloogia]] aspektist lähtudes on vajalik tundma õppida, kuivõrd olulist rolli nad mängivad erinevate [[poliitika]]te elluviimisel ja kuivõrd nad mõjutavad poliitilisi protsesse ühiskonnas.
 
Ühiskonnas on levinud arvamus eliidist kui grupist, kuhu kuuluvad väljapaistvate isikuomadustega isikud. Tihti vastab selline ettekujutus ka tõele - omades erilisi [[privileeg]]e, omandavad paljud kõrgkihtidest pärinevad isikud aja jooksul sellised vaimsed omadused, mille kandjateks ühiskonna silmis peabki eliit olema. Eliiti kuuluvad isikud ei pruugi sündides kaasa saada erilisi isiksuslikke omadusi, küll võivad nad aga omada erilisi vaimseid omadusi, mis on eelkõige [[elukogemus]]e ja [[treening]]u tagajärg.
Mõned teoreetikud on arvamusel, et tõeline eliit kerkib esile siis, kui ajaloolises missioonis osalejad veenduvad selles, et ainult nemad suudavad missiooni korralikult läbi viia. Neid tuntakse kui ametisolijaid, kes on ühiskonda valitsevates [[institutsioon]]ides võtmepositsioonidel ja kes kollektiivselt moodustavad eliidi. Eliiti võib defineerida veel kui valitsejate gruppi, kelle võimuses on omastada vahendeid mitte-eliidilt, kes omakorda moodustavad selgepiirilise organisatsioonilise aparaadi.
 
Tänapäeva moodsas ühiskonnas eksisteerib '''avatud eliidi printsiip'''. [[Demokraatia|Demokraatliku]] riigikorra puhul on juurdepääs võimule põhimõtteliselt avatud igaühele. [[Pluralistlik]]us ühiskonnas moodustavad juhtkihi erinevad juhtimis- ja valitsemisfunktsioone kandvad ning omavahel konkureerivad juhtgrupid. [[Autokraatia|Autoritaar]]-totalitaarsetes ühiskondades toimub eliidi moodustumine teisiti kui demokraatlikes riikides, alludes teistele ühiskondlikele seaduspärasustele.[[Totalitarism
|totalitaarsetes]] ühiskondades toimub eliidi moodustumine teisiti kui demokraatlikes riikides, alludes teistele ühiskondlikele seaduspärasustele.
 
== Teooriad ==
1669

muudatust

Navigeerimismenüü