Efraim Allsalu

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Efraim Allsalu
Sünniaeg 20. veebruar 1929
Tartu
Surmaaeg 7. september 2006 (77-aastaselt)
Tartu
Rahvus eestlane
Tegevusala maalikunst
Kunsti õppinud Tartu Riiklik Kunstiinstituut, Eesti NSV Riiklik Kunstiinstituut
Auhinnad 1969 Eesti NSV teeneline kunstnik

1982 Kristjan Raua nimeline kunstipreemia (maal "Õigus")

Efraim Allsalu (1936. aastani Peterson; 20. veebruar 1929 Tartu7. september 2006 Tartu) oli eesti maalikunstnik.

Olles lõpetanud Tartu 1. Keskkooli, astus ta 1948. aastal Tartu Riiklikusse Kunstiinstituuti. Kui see õppeasutus aastal 1951 suleti, suundus Allsalu jätkama õpinguid Eesti NSV Riiklikusse Kunstiinstituuti Tallinnas, mille ta lõpetas aastal 1954. Oli aastatel 1954–1961 Tartu Kunstikooli õppejõud.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Efraim Allsalu on end Eesti kunstiellu jäädvustanud tänu rikkalikule loomingule ja isikupärasele väljenduslaadile. Kunstnikku hinnatakse eksperimenteerivate maaliliste otsingute ja isikupärase autoritehnika – tundlik värvikasutus, reljeefselt krobeline alusmaalingu pind – väljatöötamise tõttu. Allsalu loomingu kõrgaeg jääb 1960.–1980. aastatesse, mil vaatamata ametlikule nõukogulikule propagandale lõi Allsalu valdavalt elurõõmsa temaatikaga maale, kust võib leida ka iroonia- ja sürrealismielemente. Arvestatava peatüki tema loomingus moodustavad väljendusrikkad ja isikupärased vaimuinimeste karakterportreed. Pulbitseva kultuuri- ja teaduseluga Tartus sai ta jäädvustada legendaarseid kultuuritegelasi, nagu Villem Ernits, Aira Kaal, Jaan Kiho, Elmar Kits, Leonhard Merzin, Helend Peep, Lembit Saarts. Kunstniku loomingust leiame ka tundlikke lillemaale ja vaikelusid.[1]

Efraim Allsalu hakkas näitustel osalema 1956. aastal. Ta kogus maalikunstnikuna kiiresti tuntust ja juba 1960. aastast kuulusid tema tööd Eesti Kunstimuuseumi püsiekspositsiooni. Laia vastukaja pälvis Efraim Allsalu, Ilmar Malini ja Kaljo Polli grupinäitus Tartu Kunstimuuseumis aastal 1964. Aastal 1983 korraldati Eesti Kunstimuuseumis tema isikunäitus. 2015. aastal toimus Adamson-Ericu muuseumis kunstniku loomingule pühendatud näitus "Efraim Allsalu. Elurõõm ja lüürika karmil ajal".

Efraim Allsalu suri 7. septembril 2006 Tartus ja ta maeti 10. septembril 2006 Tartu Vana-Peetri kalmistule.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Maalikunstnik Vano Allsalu on tema vennapoeg.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Ülle Kruus, näituse "Efraim Allsalu. Elurõõm ja lüürika karmil ajal" pressiteade, Eesti Kunstimuuseum, 2015