Eesti Punane Rist

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Eesti Punane Rist (lühend EPR) on 1919. aastal asutatud tervishoiuorganisatsioon, Rahvusvahelise Punase Risti Eesti haruorganisatsioon.[1][2]

EPR tegevusvaldkondi on palju, näiteks hoolitseb see aastast 1994 toetatud parvlaeva Estonia katastroofi tagajärjel orvuks jäänud laste haridustee eest[3]. Aastal 1991 loodi Eesti Punase Risti otsimisteenistus, mis muu hulgas otsib relvakonflikti või katastroofi tõttu kadunud pereliikmeid[4].

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Rahvusvaheline Punane Rist asutati 1863. aastal Genfis 14 riigi konverentsil. 1867 loodi Peterburis Haavatud ja Haigete Sõjaväelaste Hooldamise Ühing, mis 1879 nimetati ümber Venemaa Punase Risti Seltsiks. Eestis asutati esimene Punase Risti organisatsioon 1872 Tallinnas Venemaa Haavatud ja Haigete Sõjaväelaste Hooldamise Ühingu Eestimaa Daamidekomitee nime all. Komitee põhiülesandeks oli halastajaõdede väljaõpetamine. 1876 asutati Tallinnas Venemaa Haavatud ja Haigete Sõjaväelaste Hooldamise Ühingu Eestimaa Kohalik Valitsus. Kohaliku valitsuse võis moodustada 10 liikme olemasolu korral. Maakondade komiteed allusid Punase Risti Eesti- ja Liivimaa kohalikele valitsustele, viimased allusid Venemaa Punase Risti Seltsile, mis omakorda allus Venemaa Punase Risti Peavalitsusele[5].

Punase Risti organisatsioonide ülesandeks oli: haavatud ja haigete sõjaväelaste ning sõjategevuse, loodusõnnetuste, epideemiate jmt tõttu kannatanud tsiviilelanike abistamine; sõjaolukorras tervishoiuasutuste varustamine personali, instrumentide, ravimite ja riietega; välihaiglate asutamine; haavatute ja haigete paigutamine ja evakueerimine; vigaste sõjaväelaste hoolekande korraldamine; sõjaolukorraks valmistumine. Rahalisi vahendeid saadi liikmemaksudest, annetustest ja korjandustest. Abivajajatele vahendati ka toitu ja riideid. Lõpetasid tegevuse 1917–1918[5].

Eesti Punane Rist asutati 24. veebruar 1919, kui Hans Leesmenti koostatud põhikirja kinnitas Eesti valitsus[1]. Nõukogude perioodil (täpsemalt 1941–1991) kandis Eesti Punane Rist nime Eesti NSV Punase Risti Selts[2]. Aastal 1991 ennistati algupärane nimi Eesti Punane Rist[2].

Eestis on Eesti Punasel Ristil arvukalt kohalikke seltse, näiteks Narva Selts, Tartumaa Selts.

Eesti Noorte Punane Rist[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Eesti Noorte Punane Rist

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]