Edgar Viies

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Edgar Viies
Sünniaeg 12. jaanuar 1931
Sünnikoht Simititsa, Leningradi oblast
Surmaaeg 20. september 2006
Rahvus eestlane
Tegevusala skulptor

Edgar Viies (12. jaanuar 1931 Simititsa, Leningradi oblast20. september 2006) oli eesti skulptor.

Edgar Viies sündis Leningradi oblastis Volossovo rajoonis Simititsas eesti asunduse talunikuperes. 1942. aastal tuli ta koos isaga elama Eestisse Suure-Jaani lähistele. Ta õppis 19511952 Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis ning seejärel Leningradi Kunstiakadeemia Ilja Repini nimelises instituudis, mille lõpetas aastal 1958. Samal aastal alustas ta ka Eestis näitustel esinemist.

Ta tegutses kogu oma elu vabakunstnikuna. Edgar Viiese vormiotsingud ja moodne materjalivalik tähistasid 1960. aastail modernse ajastu algust kodumaises skulptuuris. Ta uuendas tuntavalt Eesti skulptuuri kujundikeelt, tuues omaaegsesse alalhoidlikku skulptuuriellu abstraktsed motiivid ja uued materjalid (alumiinium, klinker, keevitatud raud, plekk jm)

2002. aastal ilmus trükis, kus on jäädvustatud Edgar Viiese loomingu paremik, samuti tema mõtted kunstist ja kodumaisest kunstikeskkonnast pika loomeperioodi jooksul.

Jaan Koorti mälestusmärk Kadrioru pargis

Tema loodud on mitmed avalikud skulptuurid Tallinnas, Tartus ja Viljandis. Kõige tuntumad neist on Jaan Koorti, Friedebert Tuglase, Johann Köleri monument, Viru väljakut kaunistav “Merineid”. Tema arvukas vabalooming kuulub Eesti modernismi kullafondi. Edgar Viiese skulptuure on Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Tallinna Kunstihoone, Oulu ülikooli kliinikumi, Riia Kunstimuuseumi, Kölni Ludwigi muuseumi, Tretjakovi galerii, Puškini muuseumi, Soome Vähiliidu, Salo ja Loviisa linna kunstikogudes ning erakogudes kodu- ja välismaal.[1]

Tema viimaseks teoseks oli 2006. aasta suvel Viljandis Sõbrapargis avatud purskkaevuskulptuur "Pastoraal allikal".

Ta on maetud Tallinna Metsakalmistule.[2]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Juta Kivimäe, Kunstimuuseum lennujaamas. Edgar Viies (1931-2006), sõjajärgse modernismi klassik, näituse kaastekst, Eesti Kunstimuuseum, 2012
  2. Kalmistute register HAUDI