Donald Rumsfeld

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Donald Rumsfeld (2001)

Donald Henry Rumsfeld (9. juuli 1932 Chicago29. juuni 2021) oli Ameerika Ühendriikide poliitik ja ärimees. Rumsfeld oli USA kaitseminister president Gerald Fordi (19751977) ja president George W. Bushi ajal (20012006). Ta on USA kestuselt teise ametiajaga kaitseminister Robert McNamara järel.

Rumsfeld oli neli ametiaega Kongressi Esindajatekoja liige (19631969) ja teenis Ühendriikide saadikuna NATO juures (1973–1974). Rumsfeld tegutses ka Gerald Fordi personaliülemana (1974–1975) ja pidas mitmesuguseid ameteid Richard Nixoni administratsioonis.

Pärast 11. septembri terrorirünnakuid juhtis Rumsfeld Iraagi ja Afganistani sõja ettevalmistamist ja käiku. Sealjuures kasutas ta põhimõtet, mida nimetatakse Rumsfeldi doktriiniks: välismaale tuleb saata võimalikult väike ja võimalikult tõhus väeüksus. See tähendab, et USA võttis endale eesmärgiks välksõja. Kummaski sõjas õigustas see end esialgu: vajalikud sõjalised sihtmärgid hõivati kiiresti ja ilma eriliste kaotusteta. Seejärel ilmnes aga, et nende enese käes hoidmine on üsna kulukas ning vaenlase võitlejad suudavad ka ilma keskse juhtimiseta tsiviilisikuteks maskeerununa võõrvägedele suuri kaotusi tekitada.

Rumsfeld astus ametist tagasi 6. novembril 2006. Üks tema tagasiastumise põhjustest oli avalikuks tulnud skandaal, et USA sõjavägi piinas Abu Ghraibi ja Guantanamo vanglas sõjavange. Neid sunniti tundide viisi seisma või istuma ebamugavas asendis ja neil ei lastud piisavalt magada. Avalikustati memo, milles kirjeldati tingimusi, milles Guantanamo vanglas vange hoitakse, ja kus oli kirjas, et vange hoitakse ühel kohal seismas kuni 4 tundi. Rumsfeld oli sellele käsitsi juurde kirjutanud: "Mina seisan 8–10 tundi päevas. Miks on vangide seismise aeg piiratud 4 tunniga?" ÜRO inimõiguste komisjoni eriesindaja piinamise alal Manfred Nowak kutsus sellest lähtudes 2009. aasta jaanuaris üles George Bush nooremat ja Donald Rumsfeldi sõjakuritegude toimepaneku eest kohtu alla andma.

Ta oli Princetoni Ülikooli maadlusmeeskonna kapten.[1]

Rumsfeldi on nimetatud USA kõige halvemaks kaitseministriks.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]