Robert Gates

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Rober Gates (2006)

Robert Michael Gates (sündinud 25. septembril 1943) oli aastatel 2006–2011 Ameerika Ühendriikide kaitseminister. USA Senat kinnitas ta George Bushi valitsuse ministrina ametisse 7. detsembril 2006.[1] Ametisse astus ta 18. detsembril.[2] Gates jätkas kaitseministrina ka Barack Obama valitsuskabinetis.

Gates on pärit Kansasest Wichitast. Poisina oli ta aktiivne skaut. Ta lõpetas Wichitas keskkooli 1961. aastal väga hea hinnetega kõigis ainetes.

Ta õppis Williami ja Mary kolledžis, mille lõpetas 1965 bakalaureusekraadiga ajaloos. Sel ajal oli ta kirjandus- ja kunstiajakirja William and Mary Review tegevjuht. Lõpetamisel pälvis ta Algernon Sydney Sullivani auhinna, mis määratakse sellele lõpetajale, kes on teinud kõige suuremaid pingutusi kaaslaste heaks.

Indiana ülikoolis kaitses Gates 1966 ajaloo alal magistrikraadi. 1974 kaitses ta Georgetowni ülikoolis doktorikraadi vene ja nõukogude ajaloo alal. Doktoriväitekirja pealkiri oli "Nõukogude sinoloogia: Moskva Kremli vaadete ja arutelude kasutamata allikas kaasaja sündmuste kohta Hiinas".

Ta abiellus 7. jaanuaril 1967.

6. novembrist 1991 kuni 20. jaanuarini 1993 oli ta Luure Keskagentuuri peadirektor.

Suhted Eestiga[muuda | muuda lähteteksti]

Gates osales 2008. aasta novembris Tallinnas peetud NATO-Ukraina nõukogu istungitel, mille pressikonverentsil tõdes ta, et Eesti muutis enda vastu 2007. aastal suunatud küberrünnakud hoopis suureks edulooks ning on tänaseks küberturvalisuse vallas juhtpositsioonil. Ta lisas veel, et Eesti on NATO liikmetest üks suuremaid panustajaid sõjalisse koostöösse ning rõhutas, et Iraagi valitsuse soov Eesti kontingenti oma riigis hoida on suureks tunnustuseks Eesti Kaitseväele.[3] Samal pressikonverentsil kritiseeris ta ka Venemaa ähvardust paigutada Kaliningradi oblastisse keskmaaraketid. Ta pidas neid ähvardusi provokatiivseks.[4]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]