Mine sisu juurde

Robert Gates

Allikas: Vikipeedia
Rober Gates (2006)

Robert Michael Gates (sündinud 25. septembril 1943) oli aastatel 2006–2011 Ameerika Ühendriikide kaitseminister. USA Senat kinnitas ta George Bushi valitsuse ministriks 7. detsembril 2006.[1] Ametisse asus ta 18. detsembril.[2] Gates jätkas kaitseministrina tööd ka Barack Obama valitsuskabinetis.

Gates on pärit Kansasest Wichitast. Poisina oli ta aktiivne skaut. Ta lõpetas Wichitas keskkooli 1961. aastal väga heade hinnetega kõigis ainetes.

Ta lõpetas 1965. aastal Williami ja Mary kolledži ajaloo alal bakalaureuseõppes. Ühtlasi oli ta kirjandus- ja kunstiajakirja William and Mary Review tegevjuht ning pälvis ülikooli lõpetamisel Algernon Sydney Sullivani auhinna, mis määratakse lõpetajale, kes on teinud kõige suuremaid pingutusi kaaslaste heaks.

1966. aastal kaitses Gates Indiana ülikoolis ajaloo alal magistritöö ja sai magistrikraadi. 1974. aastal kaitses ta Georgetowni ülikoolis vene ja nõukogude ajaloo alal väitekirja "Nõukogude sinoloogia: Moskva Kremli vaadete ja arutelude kasutamata allikas kaasaja sündmuste kohta Hiinas") ning sai doktorikraadi.

Ta abiellus 7. jaanuaril 1967.

6. novembrist 1991 kuni 20. jaanuarini 1993 oli ta Luure Keskagentuuri peadirektor.

Suhted Eestiga[muuda | muuda lähteteksti]

Gates osales 2008. aasta novembris Tallinnas peetud NATO-Ukraina nõukogu istungitel, mille pressikonverentsil tõdes ta, et Eesti muutis enda vastu 2007. aastal suunatud küberrünnakud hoopis suureks edulooks ning on pärast seda küberturvalisuse vallas juhtpositsioonil. Ta lisas veel, et Eesti on NATO liikmetest üks suuremaid panustajaid sõjalisse koostöösse ning rõhutas, et Iraagi valitsuse soov Eesti kontingenti oma riigis hoida on suureks tunnustuseks Eesti Kaitseväele.[3] Samal pressikonverentsil kritiseeris ta ka Venemaa ähvardust paigutada Kaliningradi oblastisse keskmaaraketid. Ta pidas neid ähvardusi provokatiivseks.[4]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]