Dietrich Heinrich Jürgenson

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Dietrich Heinrich Jürgenson (15. juuli/27. juuli 1804 Vasalemma – 10. august/22. august 1841 Tartu) oli eesti koolijuht, Tartu Ülikooli eesti keele lektor ja Õpetatud Eesti Seltsi asutajaliige ning seltsi esimene sekretär.

Jürgenson sündis Vasalemma mõisa kingsepa Karli pojana. Et isal poja sündimise ajal perekonnanime polnud, oli ta nähtavasti pärisori. Hiljem oli isa mõisavalitsejaks Vasalemma mõisas ning möldriks Vasalemma vallas ja Oru vallas, vanemas eas elas väikekaupmehena Tallinnas.

Kümneaastaselt pandi Dietrich Tallinna kösterkoolmeister Nymanni juurde õppima, kaheteistkümneselt kreiskooli, kus õppis kaks ja pool aastat. Aastatel 18191823 õppis ta Tallinna Kubermangugümnaasiumis. Aastatel 18231826 õppis ta Tartu Ülikooli usuteaduskonnas. Aastatel 18261827 töötas ta Tuula mõisas äsjalahkunud kaardiväeohvitseri Hans Wilhelm von Rehekampffi laste koduõpetajana.

Aastal 1827 kutsuti ta tööle (Tartu Ülikooli dogmaatika ja moraali professori ning koolikomisjoni liikme Ernst Wilhelm Christian von Sartoriuse ettepanekul) avatava Tartu Elementaarkooliõpetajate Seminari inspektoriks, ametisse kinnitati ta mais 1928; selles ametis töötas ta elu lõpuni.

Aastast 1837 valiti ta (tema eelkäijaks oli Johann Samuel Boubrig) Tartu Ülikooli eesti keele lektoriks; ta oli selles ametis esimene eestlane.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]