Ba riik

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ba riik
?–316 eKr
China Warring States Period.jpg
Ba riik sõdivate riikide ajastul.
Valitsusvorm Monarhia
Pealinn Yíchéng (夷城)
Píngdū (平都)
Zhǐ ()
Jīangzhōu (江州)
Diànjīang (垫江)
Langzhong
Järgnev riik Qini riik

Ba (hiina keeles 巴) oli vanaajal riik tänapäeva Hiina Sichuani provintsi idaosas. Algselt oli Ba pealinn Yicheng (tänapäeva Enshi linn Hubeis). Aastal 316 eKr vallutas Qin Ba. Tänapäeva thutsjad on väidetavalt Ba elanike kauged järeltulijad.

Ba oli suhteliselt nõrgalt seotud omavalitsuste liit, mis tunnustasid kõik ühte kuningat. Ba hõimud erinesid üksteisest üsna palju nii keele kui kultuuri poolest. Arheoloogilised leiud näitavad, et balased elatusid peamiselt kalapüügist ja jahist, põllumajandusel polnud suurt tähtsust, niisutust ei kasutatud.

Territoorium[muuda | muuda lähteteksti]

Algselt oli Ba aladel ka Hani jõe org, pealinn oli Yicheng; hiljem olid balased sunnitud tänu Chu riigi laienemisele läände, Sichuani jõgikonna juurde liikuma. Chu laienemine sundis balasi mitmetel kordadel ka pealinna vahetama. Neljanda sajandi eKr kroonikate andmetel oli Bal mitmeid administratiivseid pealinnu, Jiangzhou (Chongqing Shi), Dianjiang ja Pingdu, lõpuks jäi pealinnaks Langzhong. Sõdivate riikide ajastul piirnesid kõik võimsamad riigid, Qin, Chu ja Shu Baga.